Ten lek na przeziębienie może uszkadzać mózg!

Jeśli łapiemy przeziębienie, często sięgamy po leki łagodzące, które zawierają pseudoefedrynę. Z reguły nie czytamy składu podanego na ulotce i nie zastanawiamy się nad skutkami ubocznymi.

Ostatnio, Komitet ds. bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków zajął się badaniem i oceną leków zawierających pseudoefedrynę.

Pseudoefedryna

Pseudoefedryna jest syntetycznym odpowiednikiem występującej w sposób naturalny efedryny. Jest organicznym związkiem chemicznym, który jest pochodną fenyloetyloaminy. Jednocześnie jest związkiem sympatykomimetycznym, który działa obkurczająco na naczynia krwionośne, powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi, przyspiesza akcję serca, a także rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli, oraz przewodu pokarmowego.

W terapii zapalenia górnych dróg oddechowych jest powszechnie stosowana w lekach niewymagających recepty. Może być jedynym składnikiem leku lub łączona z lekami przeciwhistaminowymi, przeciwkaszlowymi lub przeciwbólowymi. Działa obwodowo, podobnie do adrenaliny oddziaływając na receptory adrenergiczne.

 

Europejska Agencja Leków (EMA)

Agencja została założona w roku 1995 z siedzibą w Amsterdamie. Jej zadaniem jest naukowa ocena, nadzór i kontrola bezpieczeństwa leków i innych produktów medycznych stosowanych u ludzi i zwierząt na terenie Unii Europejskiej. Jednym z jej zadań jest ocena wniosków o dopuszczenie leków do produkcji, a także monitorowanie już będących w obrocie, w świetle najnowszych badań. Ostatnio, w związku z podejrzeniami, że leki zawierające pseudoefedrynę mogą powodować komplikacje zdrowotne, zostały podjęte odpowiednie badania. Pseudoefedryna podejrzewana jest o powodowanie wystąpienia ryzyka dwóch schorzeń:

  • Zespół odwracalnego skurczu naczyń mózgowych (ang. reversible cerebral vasoconstriction syndrome)
    W skrócie zwany także RCVS, jest rzadko występującym stanem chorobowym, spowodowanym angiograficznym zwężeniem naczyń krwionośnych mózgu. Objawia się ostrymi bólami głowy. W diagnozach potwierdza się zwężenie naczyń krwionośnych na pewnych odcinakach, przy jednoczesnym prawidłowym wyniku badań płynu rdzeniowo-mózgowego i braku objawów tętniaka mózgu.
  • Zespół tylnej odwracalnej encefalopatii (ang. posterior reversible encephalopathy syndrome)
    Skrótowo zwany PRES jest jednostką chorobową, która głównie objawia się w zakresie neurologicznym, podwyższonym ciśnieniem tętniczym i zmianami mózgu widocznymi w badaniach obrazowych. Encefalopatia, która jest najczęstszym objawem, może powodować zaburzenia świadomości, a czasami może przechodzić w stan padaczkowy stanowiący zagrożenie życia.

20 naturalnych sposobów na przeziębienie

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię