Terminy ważności. Prawda czy fałsz?

Producenci przyzwyczaili nas do tego że na opakowaniach wydrukowane są daty maksymalnego terminu do użycia.

W jakiś tajemniczy sposób założyliśmy, ze jeśli dany przedmiot nie ma oznaczonej daty ważności to oznacza, ze jest praktycznie wieczny.
Nic bardziej mylnego.

Poniżej znajdziecie listę rzeczy i ich terminy ważności:

1. Przyprawy

 

Masz kolekcję przypraw z różnych krajów świata? A może mieszkasz za granicą i przywiozłeś kilka lat temu dziesiątki przypraw z kraju ojczystego tak na wszelki wypadek? Niestety, mam dla Ciebie złą wiadomość. Nie można ich trzymać zbyt długo. Po około dwóch latach kończy się ich czas przydatności do spożycia. Zmienia się smak i właściwości.

2. Woda utleniona

 

Wodę utlenioną trzymamy w apteczce po kilka lat. Jeśli jest szczelnie zamknięta, to nie ma problemu. Ale wystarczy ze ją raz otworzymy to czar, (i właściwości) znikają. Na marginesie chciałabym dodać ze jako dziecko przeprowadziłam mini obserwację: w domu, na półce, stała przez lata ta sama butelka z wodą utlenioną. Prawie codziennie miałam obdrapane łokcie i kolana więc babcia polewała ranę wodą utlenioną, przyklejała plasterek i mogłam już spokojnie wracać do walki o przetrwanie na podwórku. Po kilku miesiącach zauważyłam ze polewanie rany piecze coraz mniej i ucieszyłam się z faktu że jestem twardzielką.
Teraz wiem że twardzielką nie byłam a woda utleniona ma maksymalnie rok przydatności do użycia.

 

3. Buty sportowe

 

Specjaliści twierdzą że powinniśmy je wymieniać co pół roku lub około 400 km. Po tym czasie podeszwy się zużywają ( dokładnie tak samo jak bieżnik w naszych oponach) Sprawia to, że stopy nie układa się prawidłowo co może szkodzić naszemu kręgosłupowi, kolanom i stawom. Oczywiście jeśli masz kilka par i nosisz je na zmianę czas użytkowania się wydłuża.

4. Poduszki

 

2-3 lata i wymieniamy na nową, pachnącą poduchę.

5. Herbata w torebkach

 

Po około pół roku od otwarcia opakowania liście herbaty zaczynają fermentować i tworzy się, często niewidoczna dla naszego oka, pleśń. Nie powinniśmy jej po tym czasie pić, dlatego warto zapisać na opakowaniu datę otwarcia. Oczywiście jeśli pijemy jedną herbatę to zazwyczaj często kupujemy nowe opakowanie. Są jednak osoby, które gustują w herbacie, mają dedykowaną półkę lub szafkę w domu i trzymają w niej na przykład herbatkę od cioci, która 4 lata temu zatrzymała się przejazdem w drodze na Hawaje.

6. Okulary przeciwsłoneczne

 

Dwa lata i koniec. Pamiętajmy ze promienie UV niszczą soczewki i może się okazać że po 2 latach narobimy sobie więcej szkody niż pożytku.

7. Szczoteczka do zębów

 

Jeżeli chodzimy regularnie do dentysty to wiemy ze szczoteczkę powinniśmy wymieniać co trzy miesiące. Nie każdy jednak wie że należy ją również wymieniać po każdej chorobie.

8. Pasta do zębów

 

Pasta do zębów przydatna jest do użycia około rok.

9. Ręczniki

 

Tak tak, ręczniki mają termin przydatności do użycia. Powinniśmy je wymieniać co 3 lata. Dlaczego? Materiał się zużywa i jest mniej chłonny.

10. Szczotki, grzebienie, gumki do włosów

 

Czas przydatności to około rok. Nawet jeśli je dokładnie czyścimy po każdorazowym użyciu. Jeśli używasz ich przed dłużej niż rok to narażasz się na łupież, problemy skórne itp.

 

11. Kapcie

 

W jednej parze kapci możemy chodzić przez 2 sezony, czyli pół roku. Po tym czasie to istne eldorado dla grzybów a grzybka nikt nie chce

12. Kosmetyki

 

Podkład – 12-24 miesięcy od momentu otwarcia, zazwyczaj na opakowaniu jest rysunek. Podkładów dotyczy jedna żelazna zasada: jeśli zmienia się zapach to wyrzucamy. Ta sama zasada dotyczy również podkładów w kompakcie i korektorów.

Pomadka do ust, błyszczyk – 24 miesiące od momentu otwarcia kosmetyku.
Zasada dotycząca fluidu w przypadku pomadki jest dokładnie taka sama: zmienia zapach: wyrzucamy

Tusz do rzęs – 4-5 miesięcy od momentu otwarcia kosmetyku. Tutaj zasada jest następująca – jeśli tusz do rzęs zaczyna się skruszać i opadać na policzki: wyrzucamy go do kosza.

Cienie do powiek, pudry – teoretycznie te produkty nie maja jakiegoś określonego terminu przydatności do użycia ale najlepiej jeśli będzie się je wymieniać na nowe co jakieś 24 – 36 miesięcy

ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię