
Udar cieplny, czasem zwany też słonecznym to niezwykle przykra i potencjalnie niebezpieczna dolegliwość. Można się przed nim, jednak skutecznie chronić.
Lato zachęca do spędzania czasu na zewnątrz, jednak przegrzanie jest groźne dla zdrowia, a czasem nawet życia. Zatem wychodząc na zewnątrz w czasie upałów należy pamiętać o tym, żeby nie tylko zabezpieczyć skórę kremem z filtrem UV, mieć nakrycie głowy i odpowiednie okulary, ale także unikać wychodzenia na zewnątrz w czasie najgorętszej pory dnia. Jeżeli nie jest to możliwe, należy chronić się w cieniu. Jak objawia się przegrzanie i czym różnią się udary cieplny i słoneczny?
Przegrzanie organizmu następuje wtedy, kiedy czynniki zewnętrzne nie pozwalają mu się schłodzić. Człowiek czy zwierzę objawy ma podobne. Zawroty i bóle głowy, nudności, silne pragnienie. Towarzyszy temu przyspieszenie akcji serca i wyraźnie szybszy puls. U ludzi wyczuwalna jest wilgotna i blada skóra i nadmierne pocenie. Temperatura ciała jest wyraźnie podwyższona.
W przypadku stwierdzenia przegrzania należy przenieść dotkniętego nim człowieka, czy zwierzę w chłodne i przewiewne miejsce i powoli schładzać wodą, poczynając od ciepłej, aż do letniej, żeby uniknąć szoku termicznego. Nie wolno stosować wody gorącej, ani zimnej, czy okładów z lodu. Mogłoby to wywołać, groźny w skutkach szok termiczny.
Jeżeli w ciągu pół godziny nie uda się schłodzić organizmu skutecznie, może rozwinąć się udar cieplny. Ten, stanowi już bezpośrednie zagrożenie życia i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Odmianą udaru cieplnego jest udar słoneczny. Powstaje on w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, np. w czasie przesadnego opalania, czy pracy w polu. Żeby zapobiec podobnym sytuacjom, wystarczy stosować się do kilku zasad:
- unikać wychodzenia w największe upały
- przebywać w cieniu
- pić dużo bezalkoholowych, niegazowanych napojów, z wysoką zawartością elektrolitów
- regularnie schładzać ciało spryskując je, lub biorąc letni prysznic
- unikać wysiłku fizycznego
-
Zobacz: Kąpiele borowinowe wracają do łask. Co warto o nich wiedzieć?
Bezwzględnie nie wolno pozostawiać dzieci, zwierząt, czy osób obłożnie chorych w zamkniętych samochodach, czy innych pomieszczeniach pozbawionych wentylacji. W domu także można dostać udaru cieplnego.