Warzywa i owoce – jak przedłużyć ich świeżość?

Ile razy zdarzyło się wam kupić owoce bądź warzywa i nie wiedzieliście jak je przechowywać? Okazuje się że nie tylko lokalizacja lodówka – stół – spiżarka ma znaczenie. Musicie uwierzyć mi na słowo, że towarzystwo w jakim umieszczamy poszczególne produkty ma również ogromne znaczenie!  Oto kilka przykładów wartych zapamiętania:

1. Banany

Łodyżki bananów najlepiej owinąć w folię spożywczą – zmniejszymy wówczas  emisję etylenu i opóźnimy proces ich dojrzewania. Gdy banany będą odpowiednio dojrzałe wkładamy je do lodówki by zatrzymać dalsze dojrzewanie. Należy również pamiętać, że banany nie lubią towarzystwa innych owoców.

2. Brukselki

Brukselki można przechowywać na trzy sposoby. Pierwszy sposób to lodówka,  drugi zamrażarka a trzeci to spiżarka.

3. Cebula

Cebula lubi towarzystwo czosnku ale zarówno jedno jak i drugie warzywo powinno być przechowywane babcinym sposobem – w rajstopach. Cebuli i czosnku nie wkładamy do lodówki, bo duża wilgotność i niska temperatura sprawiają, że warzywa te staną się miękkie.

4. Czosnek

Czosnek potrzebuje „oddychać” dlatego ważnym jest, by go przechowywać , w otwartym pojemniku. Jeśli zdejmiemy skórkę i pozostawimy przez kilka dni – wyschnie.

5. Marchewka

Marchewka powinna być przechowywana w lodówce, koniecznie bez naci. Można ją mrozić.

6. Pietruszka

Pietruszkę również przechowujemy bez naci. Nieobraną można przechowywać owiniętą wilgotnym ręcznikiem papierowym przez prawie tydzień. Doskonale przechowuje się  w szufladzie lodówki. Można ją mrozić.

7. Ogórki

Ogórki to kolejne warzywo wrażliwe na etylen, dlatego nie powinny być przechowywane w pobliżu pomidorów, bananów, melonów czy jabłek.

8. Seler naciowy

Seler naciowy zachowa swoją kruchość, jeśli przed włożeniem do lodówki owiniesz go folią.

9. Pomidory

Pomidory równomiernie dojrzewają, jeśli znajdują się w temperaturze pokojowej z dala od bezpośredniego wpływu promieni słonecznych. Można włożyć je w szare papierowe torebki śniadaniowe. Nie zaleca się przechowywania pomidorów w lodówce.

10. Sałata, szpinak, szczaw, szczypiorek, natka

Sałata, szpinak, szczaw, szczypiorek, natka długo zachowają świeżość owinięte w wilgotny miękki papier lub ściereczkę. Nie trzymaj ich w plastikowym woreczku czy pudełku, bo w warunkach beztlenowych wytwarzają się w nich szkodliwe azotyny.

 

11. Szparagi

Szparagi przez maksymalnie cztery dni przechowujemy w lodówce owinięte w wilgotny ręcznik papierowy.

12. Warzywa dyniowe

Warzywa dyniowe najlepiej przechowywać w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu poza lodówką. Idealnym rozwiązaniem jest piwnica lub spiżarnia. W takich warunkach wytrzymają długie tygodnie.

13. Ziemniaki

Ziemniaki najlepiej będą się czuły w ciemnym i chłodnym miejscu, ale nie w lodówce. Wilgotne powietrze w lodówce źle wpływa na ich konsystencję i smak.

14. Owoce jagodowe

Owoce jagodowe takie jak maliny, truskawki, poziomki trzymamy w szypułkach (nieumyte) w lodówce, gdyż dzięki temu dłużej zachowają świeżość.

Powodzenia!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię