Oregon – fakty i ciekawostki

Oregon

1. Oregon jest nazywany stanem browarów

W całym stanie znajduje się ponad 200 browarów. Portland ma więcej browarów niż jakiekolwiek inne miasto na świecie. W granicach miasta jest ich ponad 60.

2. Portland to mekka dla klubów dla dorosłych

W Portland znajduje się również więcej klubów ze striptizem w przeliczeniu na mieszkańca niż w jakimkolwiek innym mieście w kraju.

3. W Oregon samobójstwa są legalne

W 1994 roku Oregon stał się pierwszym stanem USA, który zalegalizował samobójstwo wspomagane przez lekarza. Wskaźniki samobójstw w stanie Oregon jest jednym z najwyższych w kraju.

4. W Oregon znajduje się najgłębsze jezioro w USA

Jezioro Kraterowe jest najgłębszym jeziorem w Stanach Zjednoczonych. Crater Lake, powstało ponad 6500 lat temu na pozostałościach starożytnego wulkanu. Crater Lake jest znane na całym świecie z krystalicznie niebieskiej wody.

5. Najmniejszy park na świecie znajduje się w Portland

Mill Ends Park to mały park miejski położony w środkowej części Naito Parkway. Park to mały okrąg o średnicy 2 stóp i łącznej powierzchni 452 cali (0,292 m). Park Mill Ends został wyznaczony jako park miejski w 1948 roku. Jest to najmniejszy park na świecie, według Księgi Rekordów Guinnessa, która po raz pierwszy przyznała mu to uznanie w 1971 roku.

6. W Oregon jest zabroniona sprzedaż czegokolwiek w butelkach i puszkach jednorazowych

W 1971 roku Oregon stał się pierwszym stanem, w którym zakazano używania jednorazowych butelek i puszek. W rezultacie przedmioty, które kiedyś stanowiły około 40% śmieci przydrożnych, obecnie stanowią około 6%.

7. W Oregon żyje duża ilość lam

Mieszkańcy Oregon są właścicielami jednej czwartej populacji lam w kraju. Sama gmin Clackamas ma trzecią co do wielkości populację lam w kraju.

8. Oregon jest stolicą miast duchów

Z ponad 80 miastami duchowymi wymienionymi w krajowym rejestrze, Oregon zajmuje pierwsze miejsce w kraju jako stolica miasta duchów.

9. W Oregon znajduje się największa fabryka serów na świecie

Fabryka Serów Tillamook to największa fabryka serów na świecie i popularna atrakcja turystyczna dla wszystkich grup wiekowych. Odwiedzający mogą zobaczyć wytwarzanie sera oraz dowiedzieć się o procesie produkcji sera. Tillamook jest również producentem znanych lodów, których można na miejscu również spróbować.

10. Oregon jest domem dla najgłębszego wąwozu rzeki w Ameryce Północnej

Na głębokości 8000 stóp Oregon’s Hells Canyon jest najgłębszym wąwozem rzecznym w Ameryce Północnej.

oregon

11. Oregon jest jedynym stanem, który ma oficjalny orzech

Oficjalnym orzechem stanu Oregon jest orzech laskowy. Orzech laskowy jest również znany jako leszczyna. Oregon uprawia 99% wszystkich komercyjnych upraw orzechów laskowych w USA.

 

12. Firma Nike powstała w Oregon

Logo Nike zostało zaprojektowane przez studentkę Portland State University, Carolyn Davidson, w 1971 — kilka lat po tym, jak student biznesu Phil Knight i trener lekkoatletyki Bill Bowerman założyli firmę, którą pierwotnie nazywali Blue Ribbon Sports. Davidson otrzymała za swój projekt 35 dolarów.

13. Wzdłuż wybrzeża stanu Oregon stoi 9 latarni morskich

Najczęściej fotografowaną latarnią morską w kraju jest latarnia morska Heceta Head. Latarnia znajduje się w parku stanowym pomiędzy miastami Florence i Yachats.

14. Największy pojedynczy organizm na Ziemi znajduje się w Oregon

Oregon Humongous Fungus, grzyb miodowy, ma swoją nazwę od bursztynowego koloru. Zajmuje 2200 akrów i szacuje się, że ma ponad 2400 lat. Został odkryty pod koniec lat 90. za pomocą zdjęć lotniczych i testów DNA pobranych ze 112 umierających drzew.

15. Oregon i New Jersey to jedyne stany, w których nie ma samoobsługowych stacji benzynowych

Oprócz prawa stanowego, które pozwala klientom na niektórych obszarach wiejskich na samodzielne pompowanie gazu, pracownik stacji musi zatankować auto.

Najbardziej niesamowite drzewa i krzewy na świecie

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię