Oregon – fakty i ciekawostki

1. Oregon jest nazywany stanem browarów

W całym stanie znajduje się ponad 200 browarów. Portland ma więcej browarów niż jakiekolwiek inne miasto na świecie. W granicach miasta jest ich ponad 60.

2. Portland to mekka dla klubów dla dorosłych

W Portland znajduje się również więcej klubów ze striptizem w przeliczeniu na mieszkańca niż w jakimkolwiek innym mieście w kraju.

3. W Oregon samobójstwa są legalne

W 1994 roku Oregon stał się pierwszym stanem USA, który zalegalizował samobójstwo wspomagane przez lekarza. Wskaźniki samobójstw w stanie Oregon jest jednym z najwyższych w kraju.

4. W Oregon znajduje się najgłębsze jezioro w USA

Jezioro Kraterowe jest najgłębszym jeziorem w Stanach Zjednoczonych. Crater Lake, powstało ponad 6500 lat temu na pozostałościach starożytnego wulkanu. Crater Lake jest znane na całym świecie z krystalicznie niebieskiej wody.

5. Najmniejszy park na świecie znajduje się w Portland

Mill Ends Park to mały park miejski położony w środkowej części Naito Parkway. Park to mały okrąg o średnicy 2 stóp i łącznej powierzchni 452 cali (0,292 m). Park Mill Ends został wyznaczony jako park miejski w 1948 roku. Jest to najmniejszy park na świecie, według Księgi Rekordów Guinnessa, która po raz pierwszy przyznała mu to uznanie w 1971 roku.

6. W Oregon jest zabroniona sprzedaż czegokolwiek w butelkach i puszkach jednorazowych

W 1971 roku Oregon stał się pierwszym stanem, w którym zakazano używania jednorazowych butelek i puszek. W rezultacie przedmioty, które kiedyś stanowiły około 40% śmieci przydrożnych, obecnie stanowią około 6%.

7. W Oregon żyje duża ilość lam

Mieszkańcy Oregon są właścicielami jednej czwartej populacji lam w kraju. Sama gmin Clackamas ma trzecią co do wielkości populację lam w kraju.

8. Oregon jest stolicą miast duchów

Z ponad 80 miastami duchowymi wymienionymi w krajowym rejestrze, Oregon zajmuje pierwsze miejsce w kraju jako stolica miasta duchów.

9. W Oregon znajduje się największa fabryka serów na świecie

Fabryka Serów Tillamook to największa fabryka serów na świecie i popularna atrakcja turystyczna dla wszystkich grup wiekowych. Odwiedzający mogą zobaczyć wytwarzanie sera oraz dowiedzieć się o procesie produkcji sera. Tillamook jest również producentem znanych lodów, których można na miejscu również spróbować.

10. Oregon jest domem dla najgłębszego wąwozu rzeki w Ameryce Północnej

Na głębokości 8000 stóp Oregon’s Hells Canyon jest najgłębszym wąwozem rzecznym w Ameryce Północnej.

11. Oregon jest jedynym stanem, który ma oficjalny orzech

Oficjalnym orzechem stanu Oregon jest orzech laskowy. Orzech laskowy jest również znany jako leszczyna. Oregon uprawia 99% wszystkich komercyjnych upraw orzechów laskowych w USA.

12. Firma Nike powstała w Oregon

Logo Nike zostało zaprojektowane przez studentkę Portland State University, Carolyn Davidson, w 1971 — kilka lat po tym, jak student biznesu Phil Knight i trener lekkoatletyki Bill Bowerman założyli firmę, którą pierwotnie nazywali Blue Ribbon Sports. Davidson otrzymała za swój projekt 35 dolarów.

13. Wzdłuż wybrzeża stanu Oregon stoi 9 latarni morskich

Najczęściej fotografowaną latarnią morską w kraju jest latarnia morska Heceta Head. Latarnia znajduje się w parku stanowym pomiędzy miastami Florence i Yachats.

14. Największy pojedynczy organizm na Ziemi znajduje się w Oregon

Oregon Humongous Fungus, grzyb miodowy, ma swoją nazwę od bursztynowego koloru. Zajmuje 2200 akrów i szacuje się, że ma ponad 2400 lat. Został odkryty pod koniec lat 90. za pomocą zdjęć lotniczych i testów DNA pobranych ze 112 umierających drzew.

15. Oregon i New Jersey to jedyne stany, w których nie ma samoobsługowych stacji benzynowych

Oprócz prawa stanowego, które pozwala klientom na niektórych obszarach wiejskich na samodzielne pompowanie gazu, pracownik stacji musi zatankować auto.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię