Długie godziny pracy zabijają setki tysięcy ludzi rocznie. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że zbyt długa praca znacznie zwiększa ryzyko śmierci z powodu udaru i chorób serca.
-
Zobacz także: Pięć porad Dalajlamy na długowieczność
W 2016 roku zbyt wiele godzin pracy doprowadziło do śmierci 745 tysięcy ludzi. „Praca w wymiarze 55 godzin lub więcej w tygodniu jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia” – powiedziała Maria Neira, dyrektor Departamentu Środowiska, Zmian Klimatu i Zdrowia WHO – „Nadszedł czas, abyśmy wszyscy, rządy, pracodawcy i pracownicy uświadomili sobie, że długie godziny pracy mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci”.
WHO ostrzega przed długimi godzinami w pracy
Jak wynika z badań przeprowadzonych w 194 krajów, praca w wymiarze 55 godzin tygodniowo zwiększa ryzyko udaru mózgu o 35 procent, a o 17 proc. ryzyko śmierci z powodu chorób serca – w porównaniu z 35-40 godzinnym tygodniem pracy.
WHO i Międzynarodowa Organizacja Pracy ujawniła, że większość ofiar (około 72%) stanowili mężczyźni w średnim lub starszym wieku oraz mieszkańcy państw zachodniego Pacyfiku i Azji Południowo-Wschodniej( Chiny, Japonia i Australia).
Badanie odbyło się latach 2000-2016, więc nie obejmowało pandemii COVID-19, jednak eksperci z WHO uważają, że gwałtowny wzrost pracy zdalnej i globalne spowolnienie gospodarcze podczas pandemii Covid -19 mogło jeszcze zwiększyć ryzyko.
Ograniczenie godzin pracy jest również bardzo korzystne dla pracodawców, ponieważ zwiększa to wydajność pracowników – poinformował powiedział Frank Pega, jeden z urzędników WHO. „To naprawdę mądry wybór, aby nie zwiększać długich godzin pracy w kryzysie gospodarczym”.
AL
45 pytań, dzięki którym lepiej zrozumiesz siebie i swoje otoczenie
Posłuchaj podcastów: