Wielka Sobota – dzień ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie

Kościół dziś obchodzi Wielką Sobotę – dzień ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa. Ksiądz profesor Franciszek Longchamps de Bérier zaznacza, że to oczekiwanie wiąże się z przygotowaniem i nadzieją w sercach wiernych.

Dla Kościoła to dzień ciszy, która ma nas wszystkich skoncentrować na grobie Chrystusa i przygotować na radość Zmartwychwstania. Nawiedzamy w tym dniu Grób Pański i czuwamy na modlitwie przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie.

„Nadzieja wyraża się w przygotowaniu tego, co posłuży podczas świąt, a także w składaniu sobie życzeń, chociaż jeszcze nie mówimy – Jezus zmartwychwstał” – zaznacza.

 

Dlatego tradycją Wielkiej Soboty jest poświęcenie pokarmów. Jest to chleb – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni, mięso – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus z uczniami w Wieczerniku oraz jajka, które symbolizują nowe życie.

Ksiądz doktor Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce zaznacza, że jest to wyraz naszego czuwania w gotowości na przyjście Jezusa. „Jesteśmy wszyscy powołani do oczekiwania na zmartwychwstanie i powtórne przyjście Jezusa, musimy być na to gotowi, by nas to nie zaskoczyło, dlatego trwajmy wszyscy oczekując niedzieli wielkanocnej” – dodaje.

Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Późnym wieczorem odprawiana jest Msza Wigilii Paschalnej, należąca już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej.

IAR

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię