Dziś Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego, w którym Kościół przypomina o męce i śmierci Chrystusa na krzyżu.
Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński podkreśla, że krzyż i cierpienie Jezusa jest w centrum tego dnia paschalnego. „Krzyż jest w centrum naszych rozważań, przez ten krzyż Chrystus odkupił całą ludzkość, cały wszechświat, i przybliżył człowieka, przybliżył do Ojca” – mówi biskup Kamiński.
Ksiądz Krzysztof Pawlina, rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zwraca uwagę, że atmosferę przemijalności i śmierci uświadamia nasza rzeczywistość „Kondukty żałobne zniknęły z naszych ulic i dopiero pandemia nam pokazuje, że jest śmierć, że wszystko przemija, i warto w Wielki Piątek wejść w klimat cierpienia, śmierci, warto poszukać takich osób, za które warto się pomodlić” – mówi kapłan.
Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy Kościół nie sprawuje mszy świętych. Wieczorem w świątyniach sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej. Tego dnia obowiązuje post ścisły. Odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki apeluje, by ci, którzy ze względu na obostrzenia nie mogą osobiście uczestniczyć w celebracjach, łączyli się duchowo ze wspólnotą Kościoła poprzez modlitwę domową i transmisje.
Droga Krzyżowa przed bazyliką świętego Piotra
IAR