Wino – kilka informacji dla początkujących

Wino. Na pewno nie raz słyszałeś o koneserach, którzy oceniają je pod różnymi względami. Czy wiesz, że istnieje 1000 przeróżnych szczepów winogron?

Nie trzeba jednak być  specjalistą, aby rozpocząć przygodę ze świadomym smakowaniem tego trunku. Podstawowe zasady przedstawione w tym artykule pomogą podnieść świadomość w degustacji.

Klasyfikacje win są przedstawiane w bardzo różny sposób. Na początku warto wybrać wina, które są jednoszczepowe. Oznacza to, że są one z jednej stworzone z jednej odmiany owocu. Ułatwi to świadome smakowanie tego trunku.

Jednak wybór ten nie kończy się tylko na trunkach wyprodukowanych z jednego lub większego rodzaju winogron. Istnieją wina różowe, czerwone lub białe.

Białe idealnie pasują do lekkich dań. Natomiast czerwone do dań cięższych, pikantnych. Jeśli nie jesteśmy dużymi znawcami warto wybrać wina, które smakują nam najlepiej, a z czasem zacząć eksperymentować z coraz to bardziej ciekawymi okazami. Jeśli ciężko zdecydować się na któryś z trunków warto zasięgnąć opinii sprzedawcy w bardziej renomowanych sklepach.

Warto wiedzieć, że kolor wina zmienia się wraz z upływem czasu. Czerwone wino im starsze staje się coraz jaśniejsze, natomiast białe ciemnieje. Tak prosta informacja pomoże w sklepie wybrać datę trunku już na pierwszy rzut oka.

Wino to nie tylko wygląd, ale też zapach. Specjaliści potrafią w jednym kieliszku odnaleźć nawet 500 różnych zapachów. Degustację wina warto rozpocząć od oddychania z nim w ustach. Im dłużej będzie się utrzymywać smak tym jest ono uważane za lepsze.

Przepis na grzane wino

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię