Wodospad Niagara

Potężny, przygotowany przez naturę spektakl tworzy rzeka Niagara płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, która pokonuje prawie stumetrową różnice poziomów przelewając z hukiem w każdej sekundzie ponad dwa miliony litrów wody.

Mało kto wie, iż Wodospad Niagara tworzą faktycznie trzy położone bardzo blisko siebie kaskady.

“Niagara Falls” to oficjalna nazwa trzech kaskad tworzących wspólnie system o nazwie “Wodospady Niagara”  Jedna z nich (najmniejsza), zwana American Bridal Veil (welon panny młodej) mający ponad 60m wysokości i 300 szerokości rozdzielony wąską wyspą o nazwie Luna znajduje się w całości na terytorium USA.

 

Najbardziej znany i fotografowany wodospad, przez większość turystów uznawany za “prawdziwy” Wodospad Niagara w rzeczywistości nazywa się  Horseshoe Fall  (podkowa). Potężny, prawie 900 metrów szerokości i 49 m wysokości kipiący i huczący groźnie wodospad znajduje się całkowicie po stronie kanadyjskiej.

Płynąca w dole kanionu rzeka Niagara rozdziela dwa bliźniacze, położone po przeciwnych stronach granicy miasta o takiej samej nazwie: Kanadyjski i Amerykański “Niagara Falls”. Te małe niespełna 50 tys miasta tętnią życiem dzięki setkom tysięcy turystów przybywających tutaj co roku aby podziwiać uroki wodospadu Niagara.

Ten przygotowany przez naturę potężny spektakl sprawia niezapomniane wrażenia również dzięki wszechobecnym udogodnieniom pozwalającym turystom znaleźć się w centrum widowiska. Statki wycieczkowe, ścieżki, wieże widokowe i helikoptery prześcigają się w pomysłach aby dotrzeć jak najbliżej rozpryskującej się kurtyny wodnej.

Co warto zobaczyć będąc nad Niagarą.

Jedną z największych atrakcji jaką można polecić jest kilkunastominutowy rejs małym statkiem wycieczkowym o nazwie Maid of the Mist . Za niespełna $26 można doświadczyć i odczuć na własnej skórze potęgę wodospadów. Statek zabiera nas bowiem praktycznie pod samą kipiącą i ryczącą ścianę spadającej z wysokości 50 m wody. Każda z osób wchodząca na statek otrzymuje darmową pelerynę, gdyż można naprawdę nieźle zmoczyć się od rozpryskującej się w powietrzu wody. Dla osób zamierzających robić zdjęcia polecam zakup specjalnych wodoodpornych osłon na aparat. Huk jaki towarzyszy spadającej wodzie jest tak duży iż praktycznie nie możliwa jest swobodna rozmowa gdy statek podpłynie tuż pod wodospad.

Kolejną, wartą polecenia atrakcją jest wycieczka specjalnie wykutymi w skale za wodospadem tunelami. “Journey Behind the Falls” to 45 minutowa trasa pozwalająca nam zobaczyć “Niagarę” z drugiej, można by rzec wewnętrznej strony. Trasa wykuta jest na wysokości 150 stóp i prowadzi nas do punktu zwanego “Cataract Portal” znajdującego się w 1/3 odległości od środka wodospadu. Na szczególną uwagę zasługuje wycieczka tunelami w ciągu zimy. Podziwiać wówczas można niesamowite formy stworzone przez zamarznięta wodę.

 

Nocą wodospady Niagara podświetlają dziesiątki kolorowych reflektorów, a zabarwione ich blaskiem masy wody spadają w ciemność, tworząc niezwykły widok.
Iluminacjom towarzyszy widowisko tupu “światło i dźwięk”, gdzie w rytm muzyki zmieniają się kolory i zabarwienia wodospadu. Spektakle te odbywają się oczywiście po zachodzie słońca. Warto dowiedzieć się z darmowego biuletynu informacyjnego dostępnego na miejscu o których godzinach można podziwiać to widowisko.

Wodospad Niagara – więcej informacji

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię