Wskazówki na osiągnięcie celów finansowych w nowym roku

Pandemia wywróciła życie wielu z nas do góry nogami. Dobra wiadomość jest taka, że właśnie powitaliśmy Nowy Rok, a w raz z nim, miejmy nadzieję na lepsze jutro. W 2023 roku warto zadbać o finanse, aby zabezpieczyć się przed skutkami nadal panującej pandemii.

Oto osiem wskazówek ekspertów finansowych, które warto wprowadzić w życie jako noworoczne postanowienia:

1. Budżet kroczący

W czasach niepewności dobrym pomysłem jest utworzenie tzw. budżetu kroczącego, czyli budżetu, który jest dynamiczny i zmienia się w ciągu roku. Ten rodzaj budżetu zazwyczaj koncentruje się na perspektywie krótkoterminowej, a nie długoterminowej. W budżecie kroczącym szczególna uwaga jest poświęcona okresom najbliższym, dla których informacje mogą zostać dość precyzyjnie określone. Dla pozostałych okresów ustala się plan uwzględniający tzw. „niespodzianki” – czyli potencjalne wahania – dodatnie lub ujemne

 

2. Stwórz więcej niż jedno źródło dochodów

Według danych około 30 milionów ludzi straciło pracę przez pandemię. Aby uchronić się przed skutkami bezrobocia lub zmniejszonych dochodów, warto ustanowić wiele źródeł dochodów. Idealnie byłoby, gdyby te źródła były pasywne: dywidendy, nieruchomości do wynajęcia, dochody z portali społecznościowych. Jeśli Twoje godziny pracy się zmniejszą lub stracisz pracę, możesz zmniejszyć wydatki i żyć z pieniędzy z funduszów awaryjnych.

 

3. Ustal priorytety oszczędności

Jeśli naprawdę chcesz, aby oszczędzanie stało się priorytetem, szczególnie w trudnych czasach gospodarczych, nie możesz po prostu odłożyć tego, co zostało w portfelu po wydatkach. Najpierw musisz ustalić kwotę, którą chcesz odłożyć, a resztę pieniędzy przeznaczyć na wydatki.„Jeśli naprawdę chcesz, aby oszczędzanie stało się priorytetem, szczególnie w trudnych czasach gospodarczych, nie możesz po prostu odłożyć tego, co ci zostało, zamiast tego wydaj to, co zostało po oszczędzaniu”, powiedział kiedyś Warren Buffett. Jest to stuprocentową prawdą, gdyż z reguły u większości osób nie zostaje nic.

4. Unikaj zadłużenia na kartach kredytowych

Zadłużenie z tytułu kart kredytowych nawet w najlepszych czasach nie jest dobre. A gdy sytuacja ekonomiczna jest niepewna, najlepiej jest całkowicie unikać korzystania z kart. Nigdy nie zaleca się wydawania pieniędzy, których nie masz. Robienie zakupów za pomocą kart kredytowych sprawia, że ​​jesteśmy mniej oszczędni i niezdyscyplinowani.

 

5. Pozbądź się długów

Zlikwiduj cały istniejący dług. To będzie największa przysługa, jaką możesz sobie wyświadczyć, jeśli chodzi o osiągnięcie celów finansowych w 2021 roku. Spójrz na swoje wydatki i zobacz, które z nich możesz pominąć, a które zminimalizować, aby pomóc spłacić dług. Spłacaj ile możesz każdego miesiąca, aby się długu pozbyć w całości.

 

6. Żyj poniżej swoich finansowych możliwości

Rozważyć ustanowienie planu życia znacznie poniżej swoich możliwości. Wydając mniej, niż zarabiasz jest najlepszą dewizą na „zdrowe” życie finansowe. Im więcej zaoszczędzisz teraz, tym stabilniejszy finansowo będziesz później. Im mniej wydasz teraz, tym więcej będziesz miał na czarną godzinę.

7. Ustal priorytety swoich celów i bądź realistyczny

Przyznawanie pierwszeństwa wszystkim celom finansowym pozwala na umieszczenie ich w określonych kategoriach w oparciu o to co jest dla ciebie najważniejsze. Cele finansowe wiążą się z kwotą która chcesz zaoszczędzić, z wydatkiem czy spłatą długów. Każdy cel musi mieć również realistyczne ramy czasowe. Jeśli twoje cele będą nierealistyczne porzucisz je bardzo szybko.

 

8. Zacznij od tego, co masz

Nie czekaj, aż będziesz mógł odłożyć tysiąc dolarów tygodniowo. Zacznij od tego, co masz. Nawet jeśli możesz zaoszczędzić tylko 5 dolarów tygodniowo, odkładając je teraz pomoże ci w pokryciu budżetu w trudnych czasach. Kiedy będziesz mógł odłożyć więcej niż 5 dolarów dodaj więcej.

ZSS

20 sprawdzonych sposobów na pozytywne rozpoczęcie nowego roku

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię