Wszystko co musicie wiedzieć o alergiach krzyżowych

Alergia jest jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości w ostatnim czasie. Prawie połowa z nas zmaga się z przewlekłym katarem, łzawiącymi oczami, wysypką, a przy tym bólem głowy i rozdrażnieniem, a to i tak nie wszystko.

Problemy z zanieczyszczeniem środowiska potęgują częstotliwość objawów. Co więcej! Alergie potrafią się krzyżować. Co trzeba wiedzieć o alergiach krzyżowych? Zanalizujmy to w poniższym artykule.

 

Alergia, bądź potocznie uczulenie, jest to reakcja organizmu (systemu immunologicznego) na różnego rodzaju czynniki środowiskowe. Substancje wywołujące niepożądane reakcje nazywa się alergenami. Reakcja następuje po kontakcie z danym alergenem oraz po tym jak organizm nauczy się go rozpoznawać.

Alergia krzyżowa charakteryzuje się pewną spójnością w budowie chemicznej alergenów. Mianowicie, gdy człowiek uczulony jest na daną substancję powstaje reakcja organizmu na odpowiadający mu drugi czynnik. Należy zwrócić uwagę, że krzyżować się mogą wszystkie rodzaje alergenów: wziewne, kontaktowe oraz pokarmowe. Są gruby alergenów, które krzyżują się ze sobą chętniej niż inne i potrafią doprowadzić do niepożądanych efektów.

Przykładami krzyżówek alergicznych na przykładzie owoców i warzyw, które chętnie spożywamy w przeciągu roku są m.in.: banany, które mogą alergizować krzyżowo z kiwi, melonem, lateksem, czy awokado; surowa marchewka z selerem, ogórkiem; cebula w reakcji ze zbożami i pyłkami traw; jabłko i gruszka z brzoskwinią, pomidorem, śliwką, jak również z pyłkami traw, brzozy i zbóż. To są jedynie przykłady krzyżówek alergicznych na które należy zwrócić szczególną uwagę.

 

Większość alergii krzyżowych zachodzi pomiędzy pyłkami roślin a produktami spożywczymi. Objawy takich reakcji mogą być różne, jednak do najczęstszych należą: nieżyt nosa, a w konsekwencji nie podejmowania się leczenia nawet astma oskrzelowa, kaszel, bóle brzucha, nudności, biegunki oraz ogólne złe samopoczucie uzupełniane bólem głowy. W zaawanasowanych stadiach choroby spotyka się również świąd, mrowienie, a nawet obrzęk języka, czy warg oraz pokrzywka i rumień.

Pamiętajmy, każdą nieprawidłowość naszego organizmu należy konsultować z lekarzem oraz zaleca się wykonywanie badań.

TB

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię