Wyjeżdżasz z Polski na dłużej niż pół roku? Musisz to zgłosić

źródło: Envato Elements

Ministerstwo Cyfryzacji uaktywnia martwy przepis – relikt PRL-u. Każdy Polak, który planuje wyjazd zagraniczny dłuższy niż 6 miesięcy, bądź chce na stałe opuścić Polskę – musi to zgłosić urzędnikom. Najpóźniej – w dniu, w którym opuszcza kraj. W urzędzie gminy albo przez internet.

O obowiązku zgłaszania wyjazdów informuje Ministerstwo Cyfryzacji: „Dlaczego musisz zgłaszać swój wyjazd? Taki obowiązek nakłada na nas ustawa o ewidencji ludności. Pamiętaj, dotyczy on tylko tych osób, które opuszczają Polskę na dłużej, niż pół roku. Jeśli jesteś jedną z nich, zgłoś swój wyjazd najpóźniej w dniu, w którym opuszczasz kraj” – czytamy na stronie resortu.

Zgodnie z art. 36 ustawy o ewidencji ludności:

1. Obywatel polski, który wyjeżdża z kraju z zamiarem stałego pobytu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązany zgłosić swój wyjazd. Zgłoszenie wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej skutkuje wymeldowaniem z miejsca pobytu stałego i czasowego.
2. Obywatel polski, który wyjeżdża poza granice Rzeczypospolitej Polskiej, bez zamiaru stałego pobytu, na okres dłuższy niż 6 miesięcy, jest obowiązany zgłosić swój wyjazd oraz powrót.

– Zdajemy sobie sprawę, że każdy dłuższy wyjazd to także sporo formalności. Dlatego na tyle, na ile jest to możliwe, staramy się je ograniczać do minimum. Wyjazd za granicę można zgłosić choćby z wiozącej nas na lotnisko taksówki. Jedyne czego potrzebujemy to Internet i Profil Zaufany – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak zgłosić wyjazd? Najszybciej – przez internet. Wystarczy wejść na stronę obywatel.gov.pl i wybrać e-usługę „Zgłoszenie wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej„. Następnie kliknąć „Załatw sprawę”.

Co więcej po powrocie do Polski także należy zgłosić ten fakt urzędnikom: „Jak wiadomo czas szybko leci. Podróż życia za Tobą, kontrakt dobiegł końca – wracasz do kraju. Co teraz? Zgłoś swój powrót, oczywiście online. Na dokonanie tego obowiązku masz 30 dni” – tłumaczy w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak zgłosić powrót? Należy wejść na stronę obywatel.gov.pl i wybrać e-usługę „Zgłoszenie powrotu z wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej„.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię