Zaczynają ci wyrastać włoski na twarzy? Zobacz, co to może oznaczać

Drobny meszek na twarzy, to jeszcze nie powód do zmartwień. Ma go każdy z nas. U niektórych będzie on bardziej widoczny, u innych nieco mniej, ale zazwyczaj nie zwracamy na niego uwagi.

Jest to zupełnie normalna cecha, przynależna nam od zawsze. Co jednak w sytuacji, kiedy zauważymy, że włosków nam przybyło? Kobiety nie powinny tego ignorować.

Hirsutyzm czy zwykły meszek?

Włoski na twarzy u kobiet, to często temat wstydliwy. Niektóre, z racji swoich genów, mają ich nieco więcej, u pozostałych będą one praktycznie niezauważalne. Jeśli jednak meszek zaczyna nam przeszkadzać, choć do tej pory nie miałyśmy z nim problemu, warto lepiej się temu przyjrzeć. Nadmierne owłosienie może być dla nas sygnałem ostrzegawczym.

Najczęściej dostrzegamy ciemniejsze, pogrubione włosy na brodzie i nad wargami. Świadczyć to może, m.in. o zaburzeniach hormonalnych, a konkretnie o nadmiernym wydzielaniu męskich hormonów płciowych. Zwiększona produkcja androgenów u kobiet, w tym szczególnie testosteronu, nosi nazwę Hirsutyzmu. Jej przyczyny nie są dokładnie poznane, choć badania donoszą, że wpływ na rozwój Hirsutyzmu może mieć zwiększony poziom insuliny.
Do diagnostyki hirsutyzmu lekarze używają tzw. skali Ferrimana-Gallweya.

 

Inne przyczyny nadmiernego owłosienia

Kolejną znaną przyczyną pojawienia się nadmiernego owłosienia u kobiet, jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Tutaj przyczyną choroby także są zaburzenia hormonalne, w tym widoczna nadprodukcja męskich hormonów płciowych, co dalej objawia się niechcianym owłosieniem.

Nietypowy zarost może nas również informować o kłopotach z tarczycą, między innymi jej niedoczynnością, ale także o takich problemach, jak przerost nadnerczy czy zespół Cushinga. Wszystkie te schorzenia istotnie wpływają na naszą gospodarkę hormonalną, co w konsekwencji może dawać szereg przykrych objawów, choćby takich jak nadmierne owłosienie.

 

Czy można pozbyć się nadmiernego owłosienia?

Po pierwsze, musimy wyeliminować przyczynę tego stanu. Zauważając, że hormony płatają nam figla, udajmy się koniecznie do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Pozwoli nam to ustalić w czym leży problem.
Jeśli już uda nam się dotrzeć do przyczyny hirsutyzmu, a leczenie pierwotnej choroby przyniesie oczekiwany skutek, niechciane włoski powinny przestać nam dokuczać.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię