Zdrowy mózg, zdrowe ciało

zdrowy mózg

Mózg jest centrum dowodzenia naszego ciała. Utrzymanie zdrowego mózgu ma kluczowe znaczenie dla ogólnego samopoczucia, optymalnych funkcji poznawczych, regulowania emocji, jakości snu, zdrowia psychicznego, przetwarzania informacji oraz umożliwiania nam myślenia, odczuwania i zapamiętywania.

Aby zachować zdrowy mózg unikaj poniższych zachowań i pokarmów, które mogą negatywnie wpływać na jego zdrowie:

Nadmierne spożycie alkoholu

Ciężkie lub chroniczne spożywanie alkoholu może prowadzić do uszkodzenia mózgu i upośledzenia funkcji poznawczych.

 

Palenie i używanie tytoniu

Palenie i używanie tytoniu są powiązane z wieloma problemami zdrowotnymi. Wśród nich mogą wystąpić problemy sercowo-naczyniowe, które mogą zaburzać funkcjonowanie mózgu.

Czego unikać by być zdrowym?

Złe odżywianie

Zdrowie mózgu zależy również od diety spożywanej przez nas. Unikaj:

 • Przetworzonej żywności – wysokie spożycie przetworzonej żywności może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych.
 • Słodyczy – nadmierne spożycie cukru jest szkodliwe dla zdrowia mózgu i może prowadzić do niedoborów pamięci, uzależnienia od cukru i ogólnego spadku zdrowia.
 • Tłuszczy trans – tłuszcze trans mogą powodować zniszczenie komórek, siać spustoszenie w produkcji hormonów, niekorzystnie wpływać na pamięć i zwiększać stan zapalny w mózgu.
 • Pokarmów bogatych w sód – spożywanie zbyt dużej ilości sodu może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem pogorszenia funkcji poznawczych.
 • Przeczytaj: Ashwagandha – adaptogenne uzdrawiające zioło
 • Wołowiny – ogranicz spożycie czerwonego mięsa. Zbyt dużo wołowiny może wiązać się z zakłóceniem funkcji poznawczych.
 • Rafinowanych węglowodanów – wywołują gwałtowne skoki poziomu cukru we krwi, potencjalnie wpływając na zdrowie mózgu w miarę upływu czasu.
 • Kawy bezkofeinowej – chemikalia używane do usuwania kofeiny są toksyczne dla ludzi
 • Ryb o wysokiej zawartości rtęci – zbyt dużo rtęci może prowadzić do uszkodzeń mózgu.
 • Sztucznych słodzików – mogą zakłócać mikrobiom jelitowy, który jest istotnym czynnikiem dla zdrowia mózgu. Większość neuroprzekaźników jest wytwarzana w jelitach.
 • Pokarmów zawierających konopie indyjskie – THC zwęża tętnice w mózgu.

Siedzący tryb życia

Siedzący tryb życia może negatywnie wpływać na zdrowie mózgu. Regularne ćwiczenia poprawiają przepływ krwi do mózgu, stymulują wzrost nowych komórek mózgowych i poprawiają funkcje poznawcze.

praca

Przewlekły stres

Długotrwałe narażenie na przewlekły stres może prowadzi do pogorszenia funkcji poznawczych i problemów ze zdrowiem psychicznym.

Brak snu

Mózg odpoczywa kiedy śpimy. Sen utrwala wspomnienia i wspomaga ważne funkcje regeneracyjne.

Izolacja i samotność

Izolacja społeczna i samotność mogą prowadzić do pogorszenia funkcji poznawczych i zwiększonego ryzyka problemów ze zdrowiem psychicznym.

Urazy głowy

Powtarzające się urazy głowy lub wstrząsy mózgu mogą prowadzić do długotrwałego uszkodzenia mózgu i upośledzenia funkcji poznawczych. Zadbaj o głowę podczas ćwiczeń czy sportów wyczynowych.

Nadmierny czas przed ekranem

Spędzanie zbyt dużej ilości czasu z urządzeniami elektronicznymi wpływa negatywnie na funkcje poznawcze, uwagę i jakość snu – czynniki wpływające na zdrowie mózgu.

Brak stymulacji umysłowej

Angażowanie się w czynności wymagające umysłowo pomaga utrzymać funkcje poznawcze i promuje zdrowie mózgu. Układaj puzzle, czytaj, rozwiązuj krzyżówki, ucz się nowych umiejętności.

11 sposobów na naturalne zwiększenie estrogenu

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię