11 sposobów na naturalne zwiększenie estrogenu

Estrogen to główny żeński hormon płciowy, który odgrywa kluczową rolę w wielu procesach fizjologicznych zachodzących w organizmie kobiety, w tym w regulacji cyklu miesiączkowego, wspieraniu zdrowia reprodukcyjnego, utrzymywaniu gęstości kości oraz wpływaniu na nastrój i ogólne samopoczucie.

Kobiety doświadczające zaburzeń równowagi hormonalnej mogą mieć niski poziom estrogenu w organizmie. Najczęstszą przyczyną niskiego poziomu estrogenu jest menopauza. Podczas menopauzy jajniki w naturalny sposób przestają wytwarzać komórki jajowe i zmniejszają produkcję estrogenu.

 

Niski poziom estrogenu może prowadzić do różnych objawów i problemów zdrowotnych:

  • nieregularnych miesiączek
  • uderzeń gorąca
  • nocnych potów
  • suchości pochwy
  • drażliwości
  • wahań nastroju
  • braku energii
  • zaburzeń snu
  • osteoporozy

Każdy z powyższych objawów obniża jakość codziennego życia, a nawet może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć niski poziom estrogenu warto zasięgnąć porady lekarskiej. Jeśli leczenie farmakologiczne nie jest twoim wyborem, suplementy oraz zmiana trybu życia mogą pomóc w obniżeniu objawów niskiego estrogenu.

Oto 11 sposobów na naturalne zwiększenie estrogenu:

1. Jedz rośliny zwiększające fitochemikalia

Fitochemikalia to związki, które działają jako przeciwutleniacze i zapewniają ochronę przed uszkodzeniem DNA. Jedna grupa fitochemikaliów – fitoestrogeny naśladują estrogen. Po ich zjedzeniu organizm wchłania je podczas trawienia i rozpoznaje jako estrogen.

2. Jedz pokarmy bogate w fitoestrogeny

Fitoestrogeny to związki roślinne, które naśladują estrogen w organizmie. Najpopularniejsze fitoestrogeny to kumestan, izoflawony, lignany, stilben. Pokarmy takie jak siemię lniane, soja, ciecierzyca, soczewica i produkty pełnoziarniste oraz jabłka, winogrona, gruszki, brzoskwinie, śliwki, jarmuż, szpinak, brokuły są dobrym źródłem fitoestrogenów.

3. Spożywaj zdrowe tłuszcze

Zdrowe tłuszcze, takie jak te znajdujące się w awokado, orzechach, nasionach i tłustych rybach, mogą wspierać produkcję hormonów, w tym estrogenu.

4. Utrzymuj zdrową wagę

Nadmiar tkanki tłuszczowej może prowadzić do braku równowagi w poziomie hormonów, w tym estrogenu. Utrzymanie zdrowej wagi poprzez zbilansowaną dietę i regularne ćwiczenia może pomóc w utrzymaniu zdrowia hormonalnego.

 

5. Regularnie ćwicz

Regularna aktywność fizyczna może pomóc w regulacji hormonów, w tym estrogenu. Wprowadź do codziennego dbania o zdrowie ćwiczenia sercowo-naczyniowych, trening siłowy i ćwiczenia elastyczności.

6. Zmniejsz stres

Przewlekły stres może zakłócić równowagę hormonalną, w tym poziom estrogenu. Ćwicz techniki redukujące stres, takie jak medytacja, głębokie oddychanie, joga lub spędzanie czasu na łonie natury.

7. Zadbaj o wystarczającą ilość snu

Brak snu może negatywnie wpłynąć na produkcję hormonów, dlatego staraj się spać 7-9 godzin każdej nocy, aby wspomóc zdrowie hormonalne.

8. Ogranicz alkohol i kofeinę

Nadmierne spożycie alkoholu i kofeiny może zakłócać metabolizm estrogenów, dlatego najlepiej spożywać je z umiarem.

9. Unikaj substancji zaburzających gospodarkę hormonalną

Niektóre substancje chemiczne znajdujące się w tworzywach sztucznych, pestycydach i produktach higieny osobistej mogą zaburzać działanie hormonów. Wybieraj produkty naturalne i organiczne.

10. Dodaj minerały i witaminy

Pokarmy bogate w witaminę C, takie jak owoce cytrusowe i papryka, oraz witaminy z grupy B, takie jak produkty pełnoziarniste i zielone warzywa liściaste, mogą wspomóc produkcję estrogenu.
Witamina D, która działa jako hormon w organizmie i pomaga w produkcji estrogenu.
Witamina E może pomóc zmniejszyć uderzenia gorąca i bezsenność.
Bor- minerał pomaga organizmowi wchłaniać testosteron i estrogen.

11. Rozważ suplementy ziołowe

Niektóre suplementy ziołowe, takie jak koniczyna czerwona, pluskwica czarna i dong quai, mają działanie estrogenne i mogą pomóc regulować poziom hormonów.

Black Cohosh używany jest od pokoleń w leczeniu objawów menopauzy związanych z niskim poziomem estrogenu i uderzeń gorąca.

DHEA (dehydroepiandrosteron) to syntetyczna wersja tego naturalnie występującego hormonu może pomóc w produkcji takich hormonów jak testosteron i estrogen.

Przypominamy, aby przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpisz na choroby współistniejące lub przyjmujesz leki.

Maca – Żeń-szeń peruwiański: Superfood z Andów dla zdrowia i witalności

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię