Złota polska jesień w górach

Polskie góry najpiękniejsze są wczesną jesienią. Przebarwiające się liście drzew porastających stoki sprawiają, że zbocza mienią się wszystkimi barwami złota i czerwieni, nadając pejzażom bajkowy wygląd.

Ciepła i słoneczna wczesna jesień sprzyja wędrówkom, podziwianiu widoków i ładowaniu akumulatorów przed nadchodzącymi miesiącami ciemnego chłodu i nieustającej, przenikliwej wilgoci. Wiele szlaków jest tak łagodnych, że świetnie nadają się także dla rodzin z dziećmi.

 

Do takich przyjaznych i łagodnych podejść należy szlak wiodący na Smereka i Połoninę Wetlińską. Najkrótsza droga prowadzi na nią z Przełęczy Wyżnej, znanej też jako Przełęcz nad Berehami. Trasa nadaje się na krótki, jednodniowy wypad i jest jedną z najpiękniejszych w Bieszczadach.

Również trasa na Turbacz, najwyższy szczyt Gorców, w jesiennej odsłonie prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie. Wiodący przez malowniczą i zróżnicowaną okolicę, łagodny i niezbyt długi szlak, nadaje się na jednodniowy wypad, również z dziećmi.

Bardziej zaawansowani z pewnością docenią piękno najmłodszych polskich gór – Tatr. Surowa uroda trasy na Czerwone Wierchy, w jesiennych klimatach jest trudna i wymagająca, ale też urzekająca widokami. Piętnastokilometrowy szlak pozwala na zdobycie aż czterech szczytów.

 

Łagodne i niskie Góry Świętokrzyskie zapraszają mniej wprawnych wędrowców. Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego, będący jednocześnie najdłuższym szlakiem tych gór i liczący około 100 km zaprasza do pokonania tras raczej w większości łatwych i malowniczych. Oczywiście można się zdecydować na tylko cześć z nich, lub dłuży wypad i przejście całego.

Trasa na Białe Skały, nazywane też Białym Kamieniem i Białymi Ścianami to jeden z bardziej popularnych szlaków turystycznych w Górach Stołowych. Po pokonaniu Furty Skalnej oczom ukazują się Białe Skały. Miejsce wzięło swoją nazwę od barwy piaskowca, który odcina się wyraźnie na tle jesiennych drzew.

MT

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię