10 domowych maseczek z użyciem glinki różowej

Glinka różowa uchodzi za bardzo delikatną, a przy tym nadającą się do pielęgnacji praktycznie każdego rodzaju cery. Dlaczego? Ponieważ glinka różowa powstaje na skutek wymieszania ze sobą glinki białej i czerwonej, wykazuje właściwości pielęgnacyjne dla obu.

Z jednej strony więc nadaje się do pielęgnacji cery przetłuszczającej się i trądzikowej, gdyż podobnie jak glinka czerwona, oczyszcza skórę i domyka pory, łagodząc stany zapalne i pomagając w walce z zaskórnikami. Z drugiej strony, podobnie jak glinka biała, ujędrnia i wyrównuje kolor oraz rozświetla cerę. Zatem z jej dobroczynnych właściwości mogą również skorzystać właścicielki cer normalnych i dotkniętych oznakami starzenia.

 

Poniżej przedstawiamy 10 przykładów na zastosowanie glinki różowej w maseczkach kosmetycznych domowej roboty.

1. Maseczka nawilżająca z różowej glinki i hydrolatu lawendowego

Składniki:
glinka różowa,
hydrolat lawendowy,
kwas hialuronowy 3%,
masło shea.

Przygotowanie:
Rozpuszczamy jedną łyżkę masła shea w kąpieli wodnej. Czekamy, aż masło ostygnie, ale nadal zachowa płynną konsystencję. Do miseczki wsypujemy 3 łyżki glinki różowej, dolewamy hydrolat lawendowy i mieszamy do aż uzyskania konsystencji kremu. Następnie dolewamy pół łyżeczki kwasu hialuronowego oraz rozpuszczone wcześniej masło shea. Całość mieszamy drewnianą szpatułką i nakładamy na twarz.

Masło shea delikatnie natłuszcza, chroni przed przesuszeniem, łagodzi podrażnienia. Ma także działanie antybakteryjne, dlatego nadaje się do pielęgnacji cery trądzikowej.
Kwas hialuronowy wiąże i zatrzymuje wodę.
Hydrolat lawendowy działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, antyoksydacyjnie, regenerująco i poprawia napięcie skóry.

2. Maseczka przeciwstarzeniowa z francuskiej glinki różowej

Składniki:
1 łyżeczka glinki różowej,
1-3 łyżeczki mleka,
kilka kropel ekologicznego ekstraktu z granatu.

Przygotowanie:
Mieszamy składniki aż do uzyskania gęstej konsystencji i nakładamy na twarz na 15-20 minut, po czym zmywamy wodą.

Mleko dzięki zawartości kwasów tłuszczowych regeneruje naskórek, jak również odbudowuje naturalny płaszcz lipidowy skóry.
Ekstrakt z granatu nawilża i wygładza naskórek, działa przeciwstarzeniowo pobudzając i stymulując syntezę kolagenu.

3. Maseczka odświeżająca z różowej glinki i oleju arganowego

Składniki:
glinka różowa w proszku,
kilka kropel oleju argonowego,
hydrolat różany lub aloesowy.

Przygotowanie:
Mieszamy składniki w miseczce aż do uzyskania gęstej substancji. Nakładamy na oczyszczoną uprzednio twarz i pozostawiamy na 15-20 minut, po czym zmywamy wodą.

Hydrolat różany działa wygładzająco i nawilżająco, ma ponadto działanie antyseptyczne i przeciwzapalne.
Hydrolat aloesowy ma działanie łagodzące i tonizujące, nawilża i wspomaga regenerację naskórka.
Olej arganowy chroni cerę przed czynnikami zewnętrznymi, nawilża i generuje.

4. Maseczka do cery naczyniowej z hydrolatem lipowym

Składniki:
różowa glinka,
hydrolat lipowy.

Przygotowanie:
Mieszamy składniki w proporcji 1:1 do uzyskania substancji o umiarkowanej gęstości. Nakładamy na twarz, pomijając okolice oczu i ust. Zostawiamy na ok. 15 minut, po czym spłukujemy letnią wodą.

Hydrolat lipowy działa odświeżająco i nawilżająco, wspomaga leczenie cery trądzikowej, łagodzi poparzenia słoneczne.

5. Maseczka do cery naczyniowej

Składniki:
różowa glinka,
olejek z dzikiej róży.

Przygotowanie:
Przesypujemy do miseczki zawartość kilku łyżeczek glinki w proszku i zalewamy niewielką ilością wody. Dodajemy kilka kropel olejku z dzikiej róży. Mieszamy aż do momentu uzyskania gęstej konsystencji. Nakładamy na twarz na 10-15 minut, po tym czasie spłukujemy letnią wodą.

Olejek z dzikiej róży nadaje się do pielęgnacji cery naczyniowej, ponieważ ma wysoką zawartość witamin A i C, a więc wzmacnia i chroni naczynia włosowate. Tym samym zapobiega ich uszkodzeniom.

6. Maseczka do cery dojrzałej

Składniki:
różowa glinka,
olejek z róży damasceńskiej.

Przygotowanie:
Przesypać do miseczki zawartość kilku łyżeczek glinki w proszku i zalewamy niewielką ilością wody. Dodajemy kilka kropel olejku z róży damasceńskiej. Mieszamy aż do momentu uzyskania gęstej konsystencji. Nakładamy na twarz na 10-15 minut, po tym czasie spłukujemy letnią wodą.

Olejek z róży damasceńskiej nadaje się do pielęgnacji cery ze zmarszczkami, gdyż podobnie jak olejek z dzikiej róży, bogaty w witaminy A i C niezbędne do produkcji kolagenu. Badania naukowe wykazały również, iż hamuje również tworzenie enzymu, który niszczy struktury kolagenu w organizmie.

7. Maseczka regenerująca z naturalnymi probiotykami

Składniki:
różowa glinka,
jogurt naturalny, opcjonalnie kefir.

Przygotowanie:
Mieszamy składniki aż do momentu uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Zostawiamy na 15-20 minut. Ważne jest, aby nie doprowadzić do całkowitego zaschnięcia substancji. Jeżeli tak się stanie, należy użyć toniku lub hydrolatu. Na koniec zmywany całość letnią wodą.

Jogurt naturalny, kefir — jako źródło naturalnych probiotyków wzmacniają działanie łagodzące i regenerujące.

8. Maseczka uelastyczniająca

Składniki:
różowa glinka,
żółtko.

Przygotowanie:
Analogicznie jak w poprzednim przypadku mieszamy składniki aż do momentu uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Zostawiamy na 15-20 minut. Ważne jest, aby nie doprowadzić do całkowitego zaschnięcia substancji. Jeżeli tak się stanie, używamy toniku lub hydrolatu. Na koniec zmywany całość letnią wodą.

Żółtko jaja kurzego uelastycznia i poprawia elastyczność skóry dzięki dużej zawartości aminokwasów, które są podstawowym budulcem naszego organizmu.

9. Maseczka uelastyczniająca

Składniki:
różowa glinka,
żel aloesowy.

Przygotowanie:
Tak jak w poprzednim przypadku mieszamy składniki aż do momentu uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Zostawiamy na 15-20 minut. Ważne jest, aby nie doprowadzić do całkowitego zaschnięcia substancji. Jeżeli tak się stanie, należy użyć toniku lub hydrolatu. Na koniec zmywany całość letnią wodą.

Żel aloesowy koi podrażnioną cerę, wycisza wszelkie stany zapalne, przyspiesza regenerację naskórka.

10. Maseczka do twarzy wrażliwej

Składniki:
różowa glinka,
olej lniany.

Przygotowanie:
Tak jak w poprzednich przypadkach mieszamy składniki aż do momentu uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Zostawiamy na 15-20 minut. Ważne jest, aby nie doprowadzić do całkowitego zaschnięcia substancji. Jeżeli tak się stanie, trzeba użyć toniku lub hydrolatu w celu jej rozcieńczenia. Na koniec zmywany całość letnią wodą.

Olej lniany nadaje się do pielęgnacji cery wrażliwej, ponieważ jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, zwłaszcza kwasu alfa-linolenowego (ALA). Kwas ten wbudowuje się w elementy tłuszczowe błon komórkowych i regeneruje zniszczoną barierę lipidową naskórka. Ponadto minimalizuje utratę wody, co jest to istotne w przypadku leczenia atopowego zapalenia skóry (AZS).

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię