10 najlepszych pokarmów, które pomogą utrzymać twoje tętnice i żyły w zdrowiu

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć spożywać produkty oczyszczające żyły i tętnice. Niektóre zmiany w sercu i naczyniach krwionośnych pojawiają się z wiekiem. Jednak wiele wynika z czynników modyfikowalnych. Nieleczone mogą prowadzić do chorób serca. Zabójcą numer jeden w Stanach Zjednoczonych jest choroba serca. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) co roku choroby wieńcowe dotykają około 18 milionów Amerykanów.

Przyczyną chorób serca są na ogół zatkane tętnice. Te naczynia krwionośne mogą być blokowane przez złogi tłuszczowe, które zawierają wapń, cholesterol i inne substancje krążące we krwi. Dobre nawyki mogą pomóc spowolnić ten proces, a utrzymanie zdrowej wagi i diety to dwa czynniki, które można w dużym stopniu kontrolować. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć.

1. Granaty

Głęboki czerwony kolor tego owocu świadczy o tym, że jest on pełen przeciwutleniaczy. Dodatkowo pestki granatu zawierają polifenole. Pojedynczy granat może sam dostarczyć 40% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Granaty mają właściwości rozrzedzające krew, a także skutecznie zapobiegają zniszczeniom naczyń krwionośnych, tym samym chroniąc przed miażdżycą. Należy jednak pamiętać, że owoce ten może wchodzić w niepożądaną reakcje z lekami na nadciśnienie i cholesterol.

 

2. Szparagi

Szparagi to niskokaloryczne, bogate w błonnik warzywo wypełnione jest substancjami odżywczymi. Jest naturalnym dodatkiem do zdrowej diety, szczególnie dla osób zainteresowanych odchudzaniem. Szparagi mogą również poprawić zdrowie serca dzięki zawartości witamin z grupy B. Witaminy te pomagają przekształcić homocysteinę, która jest aminokwasem występującym we krwi w mniejsze cząsteczki. Wysoki poziom homocysteiny często wskazuje na chorobę serca i może powodować uszkodzenie naczyń krwionośnych, krzepnięcie krwi w żyłach, co może spowodować uszkodzenie serca. Szparagi mają również korzystny wpływ na wytwarzanie przez organizm glutationu. Jest to przeciwutleniacz, który pomaga zwalczać stany zapalne i usuwać wolne rodniki, które mogą prowadzić do zatkania lub zablokowania tętnic. Glutation pomaga również zwalczać komórki rakowe i promować mocne kości.

3. Awokado

Awokado pomaga sercu poprzez redukcję „złego” cholesterolu we krwi i zwiększenie „dobrego” cholesterolu, który pomaga oczyścić tętnice z zatorów. Zdrowe oleje zawarte w awokado pomagają również lepiej wchłonąć składniki odżywcze zawarte w warzywach, takie jak witaminy A, D, E i K, które muszą być połączone z tłuszczami, aby organizm mógł je wchłonąć.

4. Brokuły

Beztłuszczowe i bogate w błonnik brokuły oferują szeroką gamę składników odżywczych. Są także bogate w witaminę C i potas, B6 i witaminę A, a także dużą ilość białka jak na warzywo. Błonnik pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, a sulforafan zawarty w brokułach ma działanie przeciwzapalne i zapobiega uszkodzeniom wyściółek naczyń krwionośnych spowodowanych przewlekłymi problemami z poziomem cukru we krwi lub nawet odwrócić je. Witaminy z kompleksu B zawarte w brokułach mogą pomóc regulować lub redukować nadmiar homocysteiny, która jest związana z chorobami serca, poprzez przekształcanie jej w mniej szkodliwą cząsteczkę.

5. Płatki owsiane

Chociaż od wielu lat wiadomo, że płatki owsiane mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu, który może zatykać tętnice, najnowsze badania wykazały dodatkowe korzyści. Część błonnika zawartego w owsie nazywa się beta-glukanem, który obniża poziom cholesterolu LDL, cholesterolu nie-HDC i apoB, który przenosi cholesterol we krwi. Oznacza to, że płatki owsiane są szczególnie dobre w poprawie stężenia cholesterolu, ponieważ poprawiają trzy jego różne czynniki.
W owsie zawarta jest również unikalna grupa silnych przeciwutleniaczy, który praktycznie tylko występują w tym zbożu – awenantramidamy, które poprawiają zdrowie serca. Awenantramidy obniżają poziom ciśnienia krwi poprzez zwiększenie produkcji tlenku azotu we krwi. Ta cząsteczka gazu pomaga rozszerzyć naczynia krwionośne i prowadzi do lepszego przepływu krwi.

 

6. Tłuste ryby

Tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela, tuńczyk, śledź i sardynki są pełne kwasów tłuszczowych omega-3, które mogą pomóc obniżyć ryzyko chorób serca, poprawić sprawność umysłową i chronić przed rakiem, demencją i zapaleniem stawów. Oleje rybne są również szczególnie dobre w obniżaniu poziomu pewnego rodzaju tłuszczu we krwi – trójglicerydów – których nadmiar może gromadzić się w tętnicach i je zatykać.

 

7. Orzechy

Zawierają duże ilości tłuszczy nasyconych i kwasów tłuszczowych omega-3, które pomagają oczyścić naczynia krwionośne. Posiadają właściwości obniżające poziom cholesterolu.

8. Kurkuma

Jej aktywnym składnikiem jest kurkumina. Ta substancja jest bogata w przeciwutleniacze. Powstrzymują gromadzenie się złogów tłuszczu w tętnicach, zanim jeszcze się zaczną.

9. Żurawina

Żurawina jest bogata w składniki odżywcze, które zawierają polifenole. Polifenole natomiast poprawiają stan naczyń krwionośnych. Picie soku z żurawin poprawia krążenia, sztywność tętnic i ciśnienie krwi.

10. Szpinak

Włączenie szpinaku do diety ma wiele zalet. Jest bogatym źródłem witamin i minerałów. Wszystkie zielone warzywa liściaste są dobre dla Ciebie, a szpinak nie jest wyjątkiem. Dwie najważniejsze substancje, które otrzymujemy ze szpinaku to potas i kwas foliowy. Uważa się, że te dwie substancje wpływają na ciśnienie krwi, co zmniejsza obciążenie tętnic. Pojedyncza porcja zielonych warzyw liściastych, takich jak szpinak każdego dnia, może zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca nawet o 11%.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię