Rok 2022 powoli dobiega końca. Nie był łatwy, ale dla literatury zdecydowanie ciekawy. Na rynku pojawiło się wiele nowości wartych uwagi. Dzisiaj przedstawiamy subiektywny przegląd 10 z nich.
1. Vadim Tschenze – Sekrety szeptuch
Szeptuchy, wiedźmy, mądre babki. Od wieków leczą, pomagają, uzdrawiają w krajach Słowian. Choć niewielu się przyznaje, wielu ceni ich mądrość i dyskrecję,. Dzisiaj, dzięki książce nie trzeba już wędrować po bezdrożach w poszukiwaniu szeptuchy – ich wiedza zawarta jest w książce.
2. Agnieszka Miela – Dzieci Starych Bogów. Śmiech diabła. Tom 1
Aine i Bertram, potomkowie dwóch Starych Rodów, nie mają pojęcia, że ich losy zostały nierozerwalnie złączone z Ziarnami Relenvel – legendarnymi istotami niemal równymi Bogom. Nie podejrzewają też, że wyrządzone im krzywdy są jedynie elementem gry, której stawka jest wyższa, niż ktokolwiek mógłby sądzić. Tym razem bowiem to ludzie zadecydują o wyniku starcia między bóstwami. Literatura fantasy w doskonałym wydaniu i nadzieja na równie fascynujący ciąg dalszy.
3. J.Douglas Kenyon – Zakazana historia ludzkości
Nie do końca nowość, bo to już 9 wydanie, ale wielbicieli tajemnic i ciekawostek, na pewno ucieszy. Wierzyć, czy nie wierzyć, że oficjalna historia ludzkości jest jednym, wielkim kłamstwem? Żeby wyrobić własne zdanie, trzeba książkę przeczytać.
4. Michelle Frances – Siostry
Abby i Ellie wychowywały się razem, jednak nigdy nie były sobie bliskie. Nawet w dzieciństwie czuły, że nie są równe i muszą rywalizować między sobą. Teraz każda z nich jest już po trzydziestce i wydawałoby się, że dawne niesnaski odejdą w niepamięć. Tak jednak nie jest. Każda ma w sobie mocno zakorzenioną urazę do drugiej. Abby chciałaby wyglądać tak pięknie jak siostra i chociaż na moment stać się ulubienicą matki, Ellie natomiast marzy o idealnym partnerze, takim jak mąż Abby i dużej willi na malowniczej włoskiej wyspie. Te różnice to podstawa niezłego kryminału.
5. Joanna Łenyk-Barszcz, Przemysław Barszcz – Sekretna galeria. Co artyści ukryli w swoich arcydziełach
Trzeci tom bestsellerowej serii omawiającej ukryte kody w dziełach arcymistrzów malarstwa i rzeźby. Kambodżańska świątynia Angkor jest największym kompleksem świątynnym na świecie. Co na jego ścianach robi jednak płaskorzeźba przestawiająca stegozaura? Czy dawni Khmerowie znali dinozaury? Tamara Łempicka. Jak to możliwe, że w Polsce nie ma jej obrazów? I kto kupił wart ponad 16 milionów funtów portret artystki kabaretowej Marjorie Ferry? I wiele innych tajemnic, a wśród nich niejedna z dreszczykiem.
6. Katarzyna Zawojska – Kot psuje się od ogona
Oto Ptyś. Ptyś to biały, puchaty kocur o niewiarygodnie zielonych oczach, który uwielbia herbatę z cytryną, gołąbki i inne typowo ludzkie przysmaki. Kiedy pewnego dnia ni stąd, ni zowąd pojawi się w mieszkaniu Danuty Kolskiej, trzydziestoletniej toksykolog ze złamanym sercem, w jej życiu zaczną się dziać rzeczy, o których czyta się zazwyczaj tylko w książkach, i to takich z wyjątkowo pokręconą fabułą. Czy winny jest temu tajemniczy futrzak, czy też znalezione na wycieraczce zdjęcia czterech martwych kobiet, a dokładniej ich… pośladków? Szalona komedia kryminalna, nie tylko dla kociarzy!
7. Marlena Sychowska – Szept lasu
Najpiękniejsza dziewczyna w królestwie, zakochany książę i nieufny drwal – tę trójkę naznaczył los z pomocą magicznego lustra i mściwej wiedźmy. Klimat klasycznej baśni w wersji dla starszych czytelników. Dobra lektura na ciemne, jesienne wieczory.
8. David Foster – Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
Tytuł intryguje? I dobrze! Bo to zbiór nietypowych historii przesyconych ironicznym humorem, groteskowymi postaciami. Bohaterowie to Amerykanie przełomu XX i XXI wieku – egocentryczni, emocjonalnie płytcy i zagubieni, zapatrzeni w media, rozbudzeni seksualnie, ale niezdolni do zbudowania trwałej i zdrowej relacji. Gorzka satyra, niebywale śmieszna przy tym.
9. Kylie Scott – Pożądany przyjaciel
Główną bohaterką jest Anna, któram po tragicznym wypadku samochodowym zapada w śpiączkę. Gdy się wybudza, okazuje się, że świat nie zaczekał na nią ani minuty. Mąż wdał się w romans, a w pracy została znaleziono za nią zastępstwo. Dawnego, dobrze znanego życia już nie ma, a nowe natomiast nie wygląda zbyt optymistycznie. Jednak Anna ani myśli się poddawać.
10. Sam Quinones – Dreamland. Opiatowa epidemia w USA
Reportaż skupia się na tym, co dzieje się w przemyśle farmaceutycznym w Stanach Zjednoczonych. To w 2008 roku liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem opiatów przewyższyła liczbę ofiar w wypadkach samochodowych. Coraz więcej osób jest uzależnionych od leków, które teoretycznie miały pomagać. Są obszary, tak zwane szare strefy, które na rynku farmaceutycznym nie są odpowiednio regulowane. Czy to wiec oznacza, że zwykła tabletka przeciwbólowa może spowodować śmiertelnie poważne uzależnienie?
MT
Posłuchaj podcastów: