10 objawów, których nigdy nie powinieneś lekceważyć

Czasami trudno jest ocenić czy doskwierający nam ból brzucha, gorączka lub ucisk w klatce piersiowej są na tyle poważne, by udać się do lekarza. Często niewielka różnica w objawach może wskazywać na poważną chorobę. Oto przykłady:

1. „Męty w oku”

Pływaki lub plamy w twoim polu widzenia mogą być oznaką poważnego problemu ze wzrokiem, takiego jak odwarstwienie siatkówki, naderwanie siatkówki lub zapalenie oka. Odwarstwienie siatkówki, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone w ciągu 48 godzin – mogą spowodować nawet trwałą utratę wzroku.

2. Masz wysoką gorączkę, która nie ustępuje

Utrzymująca się wysoka gorączka może być spowodowana wieloma dolegliwościami. Czasami powodem może być infekcja bakteryjna lub nawet zapalenie płuc. Jeśli gorączka nie ustępuje po przyjęciu leku obniżającego i towarzyszą jej inne objawy, takie jak nudności, wymioty, kaszel lub ból głowy to jest czas by zadzwonić lub udać się do lekarza.

3. Czujesz ucisk w klatce piersiowej

Może to być oznaką zawału serca, rozwarstwieniem aorty, zatorowości płucnej, arytmii, a także zapalenia płuc. Tego symptomu absolutnie nie wolno bagatelizować!

4. Widzisz „podwójnie”

Podwójne widzenie, które pojawia się znikąd, utrzymuje się i znika tylko wtedy, gdy zakryjesz lub zamkniesz oko może być oznaką wysokiego ciśnienia krwi lub udaru.

5. Masz ból gardła, który zaczął się w klatce piersiowej

Kiedy odczuwasz ból gardła, w naturalny sposób zakładasz, że „tylko” boli Cię gardło. Ale jeśli ból gardła zaczął się w klatce piersiowej i przeniósł się do gardła, może to oznaczać problem z sercem.

6. Nie oddawałeś moczu przez 6 lub więcej godzin

Może to być oznaką odwodnienia, a nawet niewydolności nerek. Jeśli wypicie kilka szklanek wody nie pomoże, zgłoś się do lekarza.

7. Masz silny ból brzucha

Jest mnóstwo dolegliwości, które mogą powodować ból brzuch. Od zapalenia wyrostka robaczkowego po niedrożność jelit. Kamienie żółciowe, przepuklina i zapalenie uchyłków również mogą to powodem bólu brzucha.

 

8. Nie widzisz dobrze przez jedno oko

Niektóre migreny mogą powodować złe widzenie w jednym oku. Ale jeśli migreny są ci obce, skontaktuj się z lekarzem. Złe widzenie w jednym oku może być oznaką udaru lub zablokowania jednego z naczyń krwionośnych na szyi.

9. Twoja noga jest spuchnięta i obolała

Może to być oznaką zakrzepu krwi lub zapalenia tkanki łącznej, powszechnej i potencjalnie poważnej bakteryjnej infekcji skóry. Leki rozrzedzające krew lub antybiotyki pomogą w tej sytuacji.

10. W twoich wymiotach jest krew

Każdemu zdarza się wymiotować. Ale krwiste wymioty nie są normalne. Zgłoś się do lekarza, aby upewnić się, że nie masz żadnych krwawiących wrzodów lub nie krwawisz z żołądka. W niektórych przypadkach krew w wymiotach może być również oznaką raka.

11. Uśmiechasz się tylko „połową twarzy”

Jeśli czujesz duszności, zbiera cię na wymioty i polowa twarzy „opada” lub nie możesz się uśmiechnąć – dzwoń po pogotowie. Takie symptomy często towarzyszą wylewowi i czas odgrywa tu kluczową rolę. Im mniej go minie od wystąpienia pierwszych objawów do przyjazdu pogotowia, tym lepsze jest rokowanie i większa szansa, że nie dojdzie do poważnych uszkodzeń mózgu.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię