14 ciekawostek na temat ludzkiego organizmu, o których mogliście nie mieć pojęcia

1. Krew w ludzkich tętnicach jest jasnoczerwona, podczas gdy krew w ludzkich żyłach jest ciemnoczerwona

Czerwony kolor naszej krwi jest spowodowany obecnością hemoglobiny w naszych krwinkach czerwonych. Hemoglobina to białko, które tworzy złożoną cząsteczkę żelaza, która transportuje tlen w organizmie. Żelazo ma właściwość, która odbija czerwone światło, dlatego widzimy krew jako czerwoną.

2. Ciało ludzkie ma ponad 35 bilionów komórek

Jeśli Ziemia liczy około 8 miliardów ludzi, oznacza to, że w ludzkim ciele jest 4500 razy więcej komórek niż ludzi na planecie.

3. Genom ludzki jest ogromny

Jego całkowita długość wynosi ponad 3 miliardy par zasad DNA i jest zorganizowany w 22 sparowane chromosomy. Gdyby dana osoba miała prędkość pisania 60 stron na minutę utrzymywaną przez 8 godzin dziennie, ukończenie wpisywania ludzkiego genomu zajęłoby jej ponad 50 lat.

4. W ciągu życia człowiek wytwarza 25 000 litrów śliny

Jest to ilość wystarczająca do wypełnienia dwóch średniej wielkości basenów. Ludzka ślina jest w większości przetwarzana, a nie produkowana. Dzieje się tak, ponieważ stale ją się połyka i wchłania. Ciało ludzkie w ciągu godziny produkuje około 30 ml śliny.

5. Twoje powieki mają najcieńszą warstwę skóry na ciele

Skóra znajdująca się pod oczami i wokół powiek jest najcieńszą skórą ciała o grubości 0,5 mm. Skóra na dłoniach i podeszwach stóp ma 4 mm grubości i jest najgrubszą skórą na ciele. Skóra mężczyzny jest grubsza niż skóra kobiety we wszystkich lokalizacjach anatomicznych.

6. Jedynym organem w ludzkim ciele, który może się całkowicie zregenerować jest wątroba

Oryginalna masa wątroby może zregenerować się z powrotem do swoich pełnych rozmiarów. Zdolność wątroby do regeneracji wynika z centralnej homeostazy wątroby.

7. Przestrzeń między brwiami ma swoją nazwę

Nazywa się glabella. Pochodzi od łacińskiego słowa glabellus. To słowo bezpośrednio przekłada się na gładkość. Klinicznie ten obszar jest podstawą do pomiaru stopnia odwodnienia osoby.

8. Krew dorosłego człowieka krąży około 12 000 mil dziennie

Puls, który człowiek odczuwa, to zatrzymywanie się i wznawianie krwi, gdy przepływa przez tętnice. Około 5,6 litra krwi krąży w organizmie łącznie trzy razy na minutę.

9. Wyściółka żołądka nieustannie się zmienia

Co 4 do 5 dni wyściółka żołądka ulega wymianie. Ma to na celu zapobieżenie trawieniu żołądka. Komórki żołądka, które miały kontakt z trawionym pokarmem, wymieniają się co 5 minut. Przyjmowanie probiotyków może pomóc we wszelkich uszkodzeniach, których może doświadczyć wyściółka podczas trawienia.

10. Ludzie mają w sumie pięć ważnych narządów

Bez któregokolwiek z tych narządów człowiek nie może przetrwać. Te narządy obejmują serce, płuca, nerki, wątrobę i mózg. Spośród nich mózg jest najważniejszym organem w naszym ciele.

11. Największym narządem limfatycznym w organizmie jest śledziona

Narząd ten zawiera białe krwinki, które zwalczają infekcje lub choroby. Śledziona pomaga również kontrolować ilość krwi w organizmie i usuwa stare lub uszkodzone krwinki.

12. Guzki na języku to nie kubki smakowe

W rzeczywistości kubki smakowe są tak małe, że nie można ich zobaczyć gołym okiem. Guzki, które widoczne są na języku, to brodawki, które są narządami zmysłów. One spoczywają na kubkach smakowych. Komórki smakowe w naszych kubkach smakowych żyją przez dwa tygodnie.

13. Ludzkie uszy i nos nie przestają rosnąć

Po okresie dojrzewania mięśnie i komórki tłuszczowe również przestają się dzielić. Wraz z wiekiem płatki uszu wydłużają się pod wpływem grawitacji. Dlatego osoby starsze często mają większe uszy i nosy.

14. Na stopach człowieka znajduje się średnio 500 000 gruczołów potowych

Ludzkie stopy są w stanie wytwarzać dziennie kufel potu. Pocenie się jest kontrolowane przez współczulny (autonomiczny) układ nerwowy i może być wywołane przez acetylocholinę i adrenalinę.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię