15 złych nawyków wpływających na Twoje zdrowie

Jeśli chcesz wieść długie i zdrowe życie wystrzegaj się poniższych nawyków.

1. Picie napojów o wysokiej zawartości cukru

To jeden z najgorszych nawyków zdrowotnych. Badania przeprowadzone przez American Society of Nephrology sugerują, że napoje gazowane i słodzone mogą być powiązane z wyższym ryzykiem rozwoju choroby nerek.

2. Wapowanie

Vape zyskały w ostatnich latach popularność jako tak zwana zdrowa alternatywa dla palenia. Jednak badania naukowe udowodniły jednoznacznie, że nie są one wcale zdrowe. Wapowanie może uszkadzać płuca oraz wiążą się z wysokim ryzykiem depresji i chorób serca.

3. Dieta jo-jo

Badania przeprowadzone przez American Heart Association sugerują, że dieta jo-jo może być związana ze zwiększonym ryzykiem chorób serca u kobiet.

4. Brak snu

Według badań opublikowanych w European Heart Journal, zły sen jest powiązany ze wzrostem liczby zgonów związanych z chorobami serca. Jeśli szukasz sposobu na zdrowszy tryb życia, priorytetem powinien być dłuższy sen.

5. Podjadanie w nocy

Badania z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Arizony sugerują, że może to prowadzić do otyłości i cukrzycy.

6. Wybór produktów dietetycznych

Badania przeprowadzone na University of Georgia sugerują, że wiele produktów spożywczych oznaczonych etykietą dietetyczną zawiera w rzeczywistości dużo cukru. Oznacza to, że możesz przybrać na wadze, jeśli zaczniesz na nich polegać.

7. Pomijanie posiłków

Jedno z badań przeprowadzonych na Ohio State University wykazało, że brakujące posiłki mogą prowadzić do zwiększenia masy brzucha.

8. Diety niskowęglowodanowe

Jedno badanie z American College of Cardiology sugeruje, że ograniczenie węglowodanów może być powiązane z powszechnym zaburzeniem rytmu serca zwanym migotaniem przedsionków (AFib).

9. Stres

Nieleczony długotrwały stres zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na choroby nowotworowe, wrzodowe i układu krążenia. Stres osłabia układ odpornościowy. Badanie przeprowadzone na Georgia Health Sciences University wykazało, że stres skłania organizm do zatrzymywania takiej samej ilości soli, jak jedzenie frytek.

10. Samotność

Każdy potrzebuje chwili dla siebie, ale zbyt dużo czasu w samotności nie jest zdrowe. Badania Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego wykazały, że samotność jest silnym predyktorem przedwczesnej śmierci zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.

11. Unikanie zdrowych tłuszczów

Nie wszystkie tłuszcze są szkodliwe dla zdrowia. Tłuszcze omega-3 i omega-6. Oleje są głównym składnikiem diety śródziemnomorskiej – oliwa z oliwek, ryby, awokado. Oleje są bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe – zmniejszają stężenie cholesterolu całkowitego we krwi, obniżają poziom złego, przeciwdziałają miażdżycy i nadciśnieniu tętniczemu.

12. Nie spożywanie czosnku

Badania opublikowane w Asia-Pacific Journal of Clinical Oncology sugerują, że zarówno cebula, jak i czosnek mogą mieć związek z niższym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego.

13. Jedzenie przetworzonego mięsa

Jedno z badań opublikowanych w International Journal of Cancer sugeruje, że zarówno czerwone, jak i przetworzone mięso mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi.

14. Noszenie wysokich obcasów

Badanie z Iowa State University wykazało, że noszenie tego typu obuwia może wiązać się ze zwyrodnieniem stawów i chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego.

15. Ignorowanie trendu – medytacja uważności

Medical Center sugerują, że praktykowanie uważności może obniżyć fizjologiczną reakcję organizmu na stres.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię