50 sposobów na pobudzenie kreatywności

50 sposobów na pobudzenie kreatywności

1. Twórz mapy myśli. Pomagają one aktywować obie półkule mózgu i wpaść na pomysły, które wcześniej nie przychodziły nam do głowy.
2. Szukaj inspiracji w codziennym życiu, otaczających cię rzeczach i ludziach.
3. Zostaw wszystko i idź na spacer. Oderwanie się na chwilę od tego, co robisz pozwoli ci odpocząć, uspokoić umysł i wyciszyć. Kontakt z naturą pozwoli ci ze zdwojoną siłą wrócić do pracy.
4. Spotykaj się z inspirującymi, pozytywnymi ludźmi. Ich bogata dusza i podejście do życia korzystnie wpłynie na pobudzenie twojej kreatywności.
5. Bądź otwarty na innych ludzi. Czasem rozmowa z kimś obcym z zupełnie innego świata pozwala otworzyć oczy i spojrzeć kreatywnie na stawiane przed nami zadanie.

 

6. Zrób to, co najbardziej lubisz robić. Bardzo często oddawania swoim pasjom i zainteresowaniem wpływa na nas inspirująco.
7. Rób notatki. Zapisywanie przychodzących do głowy myśli i usłyszanych cytatów pozwoli ci zebrać wiele inspiracji, do których możesz wracać po pewnym czasie.
8. Zbieraj inspiracje. Mogą one przyjmować przeróżną formę – zdjęć, filmów czy tekstów, które warto gromadzić w folderach tematycznych.
9. Spróbuj czegoś nowego. Pozwoli to otworzyć ci się na świat i spojrzeć na swoją pracę zupełnie inaczej.
10. Wyżyj się artystycznie poprzez malowanie, rysowanie czy wyszywanie.

11. Zrób kolaż inspiracji.
12. Podróżuj. Podróże kształcą, pozwalają oderwać się od codziennej rutyny i spojrzeć zupełnie inaczej na wiele sytuacji. Przekłada się to pozytywnie na uzyskanie inspiracji do działania.
13. Czytaj dużo książek i magazynów. Pozwalają ona rozwijać wyobraźnię, poszerzyć zasoby słownictwa i pobudzają mózg do działania.
14. Zadbaj o aktywność fizyczną. Uprawianie sportu pozwala na wydzielanie endorfin oraz wypoczęcie umysłu, co przynosi szereg pozytywnych efektów.
15. Dbaj o odpoczynek. Wypoczęty umysł ma znacznie większe możliwości.

16. Wysypiaj się. Zdrowy sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu i nie bez znaczenia jest także dla twojej kreatywności.
17. Utnij sobie drzemkę. Nawet 15 minut w ciągu dnia pozwala na konsolidację wspomnień i poprawę pamięci.
18. Skup się na tym, co cię interesuje. Ludzie pracują znacznie bardziej efektywnie i lepiej, kiedy zajmują się tym, co ich interesuje.
19. Wymieniaj pomysły ze współpracownikami. Przeprowadzenie burzy mózgów w zespole pozwala wspólnie wpaść na najlepsze pomysły.
20. Zadbaj o swoją przestrzeń pracy. Powinna ona wyglądać tak, abyś czuł się w nim dobrze. Niektórzy lepiej odnajdują się w uporządkowanych miejscach, z kolei inni odnajdują inspirację w chaosie.

21. Zadbaj o ergonomiczne miejsce pracy, które pozwoli ci na przyjmowanie wygodnej i zdrowej pozycji podczas codziennej pracy. Znacznie łatwiej jest wpadać na lepsze pomysły, kiedy nie bolą cię plecy czy kark.
22. Włącz nieangażującą muzykę w tle. Działa ona na podświadomość i pobudza pomysłowość.
23. Posłuchaj muzyki wybitnego kompozytora. Pozytywnie wpływa to na nasz umysł i zwiększenie jego zdolności umysłowych.
24. Posłuchaj muzyki relaksacyjnej, która pozwoli ci się wyciszyć, uspokoić i złapać dystans.
25. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie przestrzeni przeznaczonej do pracy.

26. Zrelaksuj się. Stres negatywnie wpływa na zdolność koncentracji, zapamiętywanie i twórczość. Pod jego wpływem zaczynamy myśleć automatycznie, a nie twórczo.
27. Śmiej się. To pozwoli się się zrelaksować, odetchnąć i rozluźnić, a nasz umysł tego właśnie potrzebuje, aby myśleć kreatywnie.
28. Pomedytuj. Skup się na oddechu i ciszy wokół siebie. Pozwoli co to wejść w stan większej uważności i być bardziej skupionym na wykonywanych czynnościach.
29. Rozwiązuj krzyżówki i sudoku. To proste ćwiczenie pozwalające na poprawę pamięci, uaktywnienie mózgu i zwiększenie swojego zasobu słownictwa.
30. Ucz się nowych słówek z języka ojczystego. Możesz w tym celu sięgnąć po słownik wyrazów obcych.

 

31. Ucz się nowych słówek z języka obcego. Badania pokazują, że osoby znające przynajmniej jeden język obcy, lepiej koncentrują się na wykonywanych zadaniach i podejmują lepsze decyzje.
32. Obejrzyj inspirujący film, który zawsze zagrzewa cię do działania i poszukiwania nowych pomysłów.
33. Zrób listę najgorszych możliwych pomysłów. Pozwoli ci to zupełnie inaczej spojrzeć na rzeczywistość. Poszukując przeciwieństw tych rozwiązań, możesz wpaść na naprawdę genialny pomysł.
34. Zainteresuj się działaniami prowadzonymi w zupełnie innych branżach. Może podobne rozwiązanie sprawdź się także u ciebie?
35. Wprowadź do swojego życia inspirujące rytuały, takie jak czytanie książki, słuchanie muzyki czy medytacja w określonej porze dnia. Pozwoli ci to na kontrolowanie umysłu, przestawianie go na odpowiednie tory i aktywowanie go do bardziej kreatywnego myślenia.

36. Wyeliminuj niezdrowe rytuały, takie jak palenie papierosów.
37. Poznaj siebie i zobacz, w jakich warunkach wpadasz na najlepsze pomysły.
38. Zmień przestrzeń, w której pracujesz. Jeśli możesz pozwolić sobie na przeniesienie do innego pokoju lub zmianę ustawienia mebli, to właśnie tego powinieneś spróbować.
39. Ćwicz swoją kreatywność. Staraj się każdego dnia coś stworzyć – może to być drobna rzeczy, na którą poświęcisz kilkanaście minut. Pozwoli to pobudź twój umysł do działania i nauczyć się działać kreatywnie.
40. Pójdź na targi, konferencje czy spotkanie z inspirującą osobą. Pobycie w pełnym inspiracji otoczeniu na pewno pozwoli ci się zainspirować oraz zrozumieć, jak działają pomysły innych.

41. Zapisuj wszystkie pomysły, które przychodzą ci do głowy. Nawet jeśli są nieodpowiednie do realizowanego właśnie projektu, to mogą przydać się podczas następnego.
42. Wracaj do dobrych pomysłów z przeszłości i ulepszaj je.
43. Spróbuj spojrzeć na sprawę z kilku punktów widzenia. Rozważ pozytywne, negatywne, racjonalne i emocjonalne uwarunkowania wpływające na jego realizację.
44. Nie bój się pytać osób, które mogą mieć wiedzę na interesujący cię temat.
45. Nie bój się ryzykować. Często nieoczywiste, oryginalne pomysły to najlepsze rozwiązanie.

46. Spróbuj czegoś dziwnego. Pozwoli ci to zacząć myśleć i działać nieszablonowo.
47. Pisz ręcznie. Pisanie ręczne uwalnia o wiele więcej obszarów mózgu, niż pisanie na komputerze. Pozytywnie wpływa na koncentrację, pamięć i szybkość przyswajania kolejnych informacji.
48. Pij zieloną herbatę. Posiada ona wiele cennych składników, które poprawiają koncentrację, zdolność uczenia się i wiele więcej.
49. Pobądź sam ze sobą. Wsłuchanie się w siebie, swoje pomysły i uczucia często okazuje się naprawdę uwalniające.
50. Obudź w sobie dziecko. Pozwól sobie na beztroskie zajęcia i podziwianie życia z dziecięcą ciekawością.

Brak snu może zagrażać twojemu życiu

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię