20 sposobów na to, jak poradzić sobie z samotnością po śmierci przyjaciela

Strata bliskiej osoby to niestety nieunikniony element naszego życia. Każdy w inny sposób radzi sobie z żałobą.

Jedni potrzebują więcej czasu inni mniej, żeby zacząć funkcjonować na nowo. Jak poradzić sobie z samotnością po stracie przyjaciela? Poznaj 20 sprawdzonych sposobów, dzięki którym poprawi się Twój nastrój.

1. Poproś o pomoc, jeśli jej potrzebujesz – jeżeli potrzebujesz rozmowy, wsparcia, czy nawet terapii, nie wstydź się i nie wahaj. O zdrowie psychiczne powinniśmy dbać tak samo, jak o zdrowie fizyczne.

2. Wyjdź do ludzi – nie zamykaj się w domu. Odwiedź rodzinę, znajomych, poznaj kogoś nowego, na przykład w parku lub na jakimś wydarzeniu organizowanym w Twoim mieście.

3. Rozwijaj swoje pasje – robienie tego, co lubisz, przyniesie Ci ukojenie.

4. Znajdź nowe hobby – poszukaj czegoś nowego, czegoś, co Cię zainteresuje i odwróci Twoją uwagę od smutnych myśli. Do nowych hobby może należeć szycie, majsterkowanie, śpiew, pisanie, czytanie, nauka języka obcego, rozwiązywanie krzyżówek i wiele innych.

5. Zapisuj swoje myśli i uczucia – przelanie ich na papier jest sprawdzoną formą oczyszczenia umysłu i poprawy nastroju. Wyznacz do tego celu specjalny zeszyt.

6. Zacznij uprawiać sport – to doskonały sposób na poprawę kondycji ciała i umysłu.

7. Stwórz w swoim domu kącik relaksacyjny – pij w nim herbatę, rozmyślaj, relaksuj się w ulubiony sposób.

8. Namaluj coś – daj upust swojej kreatywności. Pamiętaj, rysunek zaczyna się od pierwszej kreski. Pozwól swojej ręce płynąć. Nie musisz oceniać swojego dzieła.

9. Czytaj książki i oglądaj filmy – historie innych ludzi pozwolą Ci poszerzyć horyzonty i zyskać dystans do swojego życia.

10. Pozwól sobie na wspomnienia – nie musisz unikać myślenia, czy wspominania przyjaciela. Pomyśl o wszystkich dobrych i złych chwilach, obejrzyj wspólne zdjęcia. Przyjaciel zawsze będzie miał szczególne miejsce w Twoich myślach i sercu.

11. Zaplanuj wyjazd – odpoczynek w górach, nad brzegiem morza, na łonie natury? Odwiedź miejsce, w które zawsze chciałeś pojechać, zrealizuj dawno odkładany wyjazd. Odpoczynek od codzienności doda Ci energii.

12. Uporządkuj mieszkanie – uporządkowanie przestrzeni, w której żyjesz, pomoże Ci w uporządkowaniu myśli i uczuć.

13. Zrób coś inaczej niż zwykle – zmień drogę, którą zwykle chodzisz do pracy, ugotuj danie, którego jeszcze nie jadłeś.

14. Wprowadź rytuały, które dodają radości – mogą one dotyczyć codziennej pielęgnacji, zapalania zapachowych świeczek, czy kupowania sobie smakołyku podczas porannego spaceru. Takie drobne czynności potrafią przynieść dużo radości.

15. Kup sobie prezent – spełnij swoje marzenie, zrób dla siebie coś dobrego.

16. Zasadź roślinę i dbaj o nią – patrz, jak rośnie i się zmienia, pielęgnuj ją i mów do niej.

17. Spaceruj, odkrywaj nowe miejsca – mimo że wydaje Ci się, że znasz okolicę, w której mieszkasz, uwierz na słowo, że w Twoim mieście są miejsca, w których nigdy nie byłeś. Znajdź je!

18. Zrób coś dobrego dla innych – zostań wolontariuszem w domu opieki lub schronisku dla zwierząt. Możesz też po prostu upiec ciasto dla sąsiada i zaprosić go na herbatę.

19. Spójrz z innej perspektywy na to, co już znasz – doceń to, co posiadasz, uświadom sobie ile niespodzianek i cudowności kryje w sobie zwykły dzień.

20. Przygotuj playlistę z piosenkami, które wprawiają Cię w dobry nastrój i miej ją zawsze pod ręką.

Kiedy odchodzi ktoś bliski … niezbędne formalności które trzeba załatwić

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię