Antynoble rozdanie!

Anty-noble

Antynoble rozdane!

Nagrody Ig Noble przyznawane są corocznie przez czasopismo Annals of Improbable Research za prace naukowe, które najpierw śmieszą a później skłaniają do myślenia. Założeniem IG Noble jest popularyzowanie nauki i pokazanie zabawnych aspektów pracy naukowca.

W 2019 roku Ig Noble rozdano w dziesięciu dziedzinach.

Ig Noble 2019 – pełna lista laureatów Antynobli
• Medycyna – Silvano Gallus (Włochy) za zebranie dowodów na to, że jedzenie pizzy może chronić przed chorobami i przedwczesną śmiercią, o ile pizza została zrobiona i zjedzona we Włoszech.
• Edukacja Medyczna – Karen Pryor i Theresa McKeon (USA) za wykorzystanie prostej techniki clickera (wykorzystywanej do tresury zwierząt) do szkolenia chirurgów w zakresie wykonywania operacji ortopedycznych.
• Anatomia – Roger Mieusset i Bourras Bengoudifa (Francja) za mierzenie asymetrii w temperaturze krocza u nagich i ubranych francuskich listonoszy.
• Biologia – naukowcy z Singapuru, Chin, Australii, Polski, USA i Bułgarii za odkrycie, że martwe namagnesowane karaluchy zachowują się inaczej niż żywe namagnesowane karaluchy.
• Chemia – grupa japońskich naukowców za obliczenie całkowitej ilości śliny produkowanej w ciągu dnia przez typowe pięcioletnie dziecko.
• Inżynieria – Iman Farahbakhsh (Iran) za wynalezienie maszyny przewijającej dziecko.
• Ekonomia – grupa naukowców z Turcji, Holandii i Niemiec za dowiedzenie, że Rumuńskie leje (a dokładnie papierowe banknoty) przenoszą najwięcej zarazków.
• Nagroda pokojowa – naukowcy z UK, Arabii Saudyjskiej, Singapuru i USA za próbę zmierzenia przyjemności płynącej z drapania swędzących miejsc na ciele.
• Psychologia – Fritz Strack (Niemcy) za dowiedzenie, że trzymanie pióra w ustach w układzie poziomym czyni człowieka szczęśliwszym oraz za odkrycie, że nie jest to jednak prawdą
• Fizyka – grupa naukowców z USA, Tajwanu, Australii, Nowej Zelandii, Szwecji i UK za studiowanie tego, dlaczego wombaty robią kupę w kształcie sześcianów.

Kilka ciekawostek związanych z nagrodą IgNoble:

• Pierwsze Ig Noble zostały przyznane w 1991 za odkrycia, których „nie da się lub nie powinno się powtarzać” ( poza kilkoma odkryciami z 1991 większość nagród dotyczy prac, które zostały rzeczywiście przeprowadzone)
• Nagrody są wręczane przez laureatów Nagrody Nobla.
• Pierwotnie ceremonia miała miejsce w sali wykładowej Instytutu Technicznego Massachussetts, a od 2006 nagrody wreczane sa w Sanders Theatre na Uniwersytecie Harwarda. W kilka dni po przyznaniu nagród naukowcy, którzy je otrzymali, mają szansę wygłosić ogólny wykład opisujący ich dokonania. Ceremonia jest sponsorowana przez Harvard Computer Society, Harvard-Radcliffe Science Fiction Association oraz Harvard-Radcliffe Society of Physics Students.
• W historii Ig Noble wystąpił jeden przypadek wręczenia Nagrody Nobla osobie, która wcześniej była laureatem Ig Nobla. Osobą tą był urodzony i wykształcony w ZSRR fizyk Andriej Gejm, W 2000 dostał Ig Nobla za badania nad lewitującymi żabami, a potem w 2010 dostał Nobla za odkrycie grafenu.

1 KOMENTARZ

  1. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych
    z zespołem opatentował tanią technologię pozwalającą na produkowanie /polskiego/ grafenu.
    Od 18 grudnia 2013 można już kupić polski grafen w państwowej spółce Nano Carbon.
    Polska produkuje na skalę przemysłową materiał, jakiego jeszcze nie było. Choć niewidoczny dla oka, jest najtwardszy, najmocniejszy, super wytrzymały i świetnie przewodzi prąd. Nie trzeba się interesować wielką nauką, żeby wiedzieć jak nagrodzony Noblem grafen bardzo zmieni naszą codzienność.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię