Strona główna Dobre Wiadomości

Mamy Nobla w dziedzinie literatury! Olga Tokarczuk i Peter Handke laureatami. Wielkie brawa!

Na tę chwilę przyszło nam czekać dwa lata! Ale było warto!!!

Literacka Nagroda Nobla 2018 i 2019. Olga Tokarczuk i Peter Handke laureatami!

SZTOKHOLM (AP)  Nagroda Nobla w dziedzinie literatury 2018 została przyznana polskiej autorce Oldze Tokarczuk „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia” i austriackiemu pisarzowi Peterowi Handke „za wpływową pracę, która wraz z językową pomysłowością zgłębiła peryferie i specyficzność ludzkiego doświadczenia”.

Informację przekazał nowy sekretarz Akademii Szwedzkiej – Mats Malm.

Na liście znalazło się osiem nazwisk, z których dwie wybrano do nagród w 2018 i 2019 r., Powiedział Anders Olsson, przewodniczący Komitetu Nobla Szwedzkiej Akademii.

Laureaci otrzymają nagrody pieniężną w wysokości 9 milionów koron (918 000 $), złoty medal i dyplom.

Ceremonia wręczenia nagród odbywa się 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

„Pisanie powieści jest dla mnie przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem sobie samemu bajek. Tak jak to robią dzieci, zanim zasną. Posługują się przy tym językiem z pogranicza snu i jawy, opisują i zmyślają.”- Olga Tokarczuk

W 2018 Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę The Man Booker International Prize za powieść Bieguni . Jest również dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieści Bieguni (2008) i Księgi Jakubowe (2015).

O „Biegunach” autorka napisała tak we wstępie książki: „Nie jest to książka o podróży. Nie ma w niej opisów zabytków i miejsc. Nie jest to dziennik podróży ani reportaż. Chciałam raczej przyjrzeć się temu, co to znaczy podróżować, poruszać się, przemieszczać. Jaki to ma sens? Co nam to daje? Co to znaczy”.

Jej książka „Prowadź swój pług przez kości umarłych” została zekranizowana przez Agnieszkę Holland i Kasię Adamik pod tytułem „Pokot”. Film swoją premierę miał na 67. MFF w Berlinie. gdzie został wyróżniony nagrodą im. Alfreda Bauera za innowacyjność.

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie w woj. lubuskim. Zadebiutowała w 1979 na łamach pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin ogłosiła pierwsze opowiadania. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów jako wolontariuszka opiekowała się osobami z problemami psychicznymi. Zainteresowała się również pracami Carla Junga, co wywarło wpływ na jej twórczość. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993. Wydała wówczas ”Podróż ludzi Księgi”. Książka otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek[

Jest autorką dzieł: „Bieguni”, „Księgi Jakubowe”, „Prawiek i inne czasy”, „Podróż ludzi Księgi”, „E.E.”, „Dom dzienny, dom nocny”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Ostatnie historie” czy „Gra na wielu bębenkach”. Jest feministką, wspiera działania na rzecz ochrony środowiska, praw zwierząt oraz regularnie bierze udział w paradach równości. Tokarczuk uchodzi za jedną z najwybitniejszych i najbardziej poczytnych w swojej generacji. Jej twórczość była tłumaczona na ponad 20 języków.

Nie jest to pierwszy Nobel w dziedzinie literatury otrzymany przez Polaka. Polskimi laureatami byli również Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980) oraz Wisława Szymborska (1996). Eliza Orzeszkowa była nominowana aż osiem razy.

Alfred Nobel w swoim testamencie napisał, że „nagroda w dziedzinie literatury powinna przypaść osobie, która stworzy najwybitniejsze dzieło o charakterze idealistycznym.”

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię