8 listopada obchodzimy Narodowy Dzień Kawy Cappuccino

Cappuccino to symbol Włoch i jeden z najpopularniejszych napojów kawowych na całym świecie. Tradycyjnie przyrządzane z espresso, gorącego mleka i pianki mlecznej na parze, cappuccino to włoski napój kawowy idealny w mroźny poranek.
Słowo „cappuccino” pochodzi od braci kapucynów i jest niewielką formą cappuccino po włosku, oznaczającą kaptur lub coś, co zakrywa głowę. Ten popularny napój kawowy zawdzięcza swoją nazwę nie kapturowi, ale ubarwieniu szat jakie nosili bracia.
Podczas gotowania na parze mleka należy zwrócić szczególną uwagę, aby uzyskać właściwy stosunek piany, dzięki czemu cappuccino jest jednym z najtrudniejszych do prawidłowego przygotowania napojów na bazie espresso.

Oto kilka kawowych faktów:

• Pierwsza na świecie kawa z mlekiem została zaserwowana przez Polaka, Jerzego Franciszka Kulczyckiego, w XVII w., w pierwszej wiedeńskiej kawiarni przy ul. Domgasse.
• W 1945 Achille Gaggia wynalazł nowoczesny ekspres do kawy, który dodatkowo spopularyzował cappuccino.
• Połowa lat 90. XX wieku – Cappuccino stało się bardziej dostępne dla mieszkańców Ameryki Północnej, gdy zaczęły powstawać ekskluzywne kawiarnie i boomem w amerykańskim przemyśle kawowym.
• Początek XXI wieku – zmodyfikowana, skrócona wersja cappuccino zaczęła być podawana w sieciach fast food.
• Cappucino po południu to wielka wpadka, o którą nie trudno we Włoszech. Według tradycji Włochów cappuccino powinno pić się tylko i wyłącznie do południa. Warto pamiętać, że ta zasada dotyczy wszystkich kaw z mlekiem, które Włosi uznają za kawy śniadaniowe.
• Tłuszcz w mleku jest odpowiedzialny wyłącznie za smak, jest jego nośnikiem. Jeśli chcesz, aby Twoja kawa miała głębszy smak użyj mleka 3,2%.
• Wykwalifikowany barista może tworzyć artystyczne kształty podczas nalewania mleka na kawę espresso.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię