Film Jana Komasy „Boże Ciało” z nominacją do Oskara

Film Jana Komasy „Boże Ciało” został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy”.
Film opowiada o młodym mężczyźnie, który po wyjściu z zakładu poprawczego zostaje w małej wsi wzięty za księdza. Scenariusz napisał Mateusz Pacewicz, w roli głównej wystąpił Bartosz Bielenia, obok niego grają także: Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Aleksandra Konieczna i Łukasz Simlat.

O statuetkę Oscara w kategorii „film międzynarodowy” będą walczyć także: „Parasite” z Południowej Korei, „Kraina miodu” z Macedonii Północnej, „Nędznicy” z Francji oraz „Ból i blask” z Hiszpanii.

Najwięcej, bo 11 nominacji, zdobył „Joker” Todda Phillipsa, wyróżniony między innymi za reżyserię i w kategorii „najlepszy film”. Drugie miejsce zajęły filmy: „1917′”, „Pewnego razu… w Hollywood” i „Irlandczyk”. Każdy z nich dostał po 10 nominacji.
W kategorii „Najlepszy film” nominowano także następujące obrazy: „1917”, „Irlandczyk”, „Małe kobietki”, „Parasite”, „Historię małżeńską”, „Jojo Rabbit”, „Le Mans’66”, „Małe kobietki” i „Pewnego razu… w Hollywood”.
W kategorii „najlepszy reżyser” nominowani zostali: Sam Mendes za „1917”, Todd Phillips za „Jokera”, Quentin Tarantino za „Pewnego razu… w Hollywood”, Martin Scorsese za „Irlandczyka” i Joon-ho Bong za „Parasite”.
W kategorii „najlepszy aktor pierwszoplanowy” nominacje otrzymali: Antonio Banderas – „Ból i blask”, Adam Driver – „Historia małżeńska”, Leonardo DiCaprio – „Pewnego razu… w Hollywood”, Jonathan Pryce – „Dwóch papieży” i Joaquin Phoenix za rolę w „Jokerze”. Nominacje w kategorii „najlepsza aktorka pierwszoplanowa” przypadły: Charlize Theron za „Gorący temat”, Scarlett Johansson – „Historia małżeńska”, Saoirse Ronan – „Małe kobietki”, Cynthia Erivo – „Harriet” i Renee Zellweger za rolę w filmie „Judy”.

92 Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 9 lutego w Dolby Theatre w Hollywood. Tak jak w roku ubiegłym, w tym również nie będzie osoby prowadzącej galę. Emisją telewizyjną zajmie się stacja ABC.

(IAR)

O kontrowersjach związanych z nominacjami do Oskara 2020 przeczytasz TUTAJ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię