Film Jana Komasy “Boże Ciało” z nominacją do Oskara

1
277

Film Jana Komasy “Boże Ciało” został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy”.
Film opowiada o młodym mężczyźnie, który po wyjściu z zakładu poprawczego zostaje w małej wsi wzięty za księdza. Scenariusz napisał Mateusz Pacewicz, w roli głównej wystąpił Bartosz Bielenia, obok niego grają także: Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Aleksandra Konieczna i Łukasz Simlat.

O statuetkę Oscara w kategorii “film międzynarodowy” będą walczyć także: “Parasite” z Południowej Korei, “Kraina miodu” z Macedonii Północnej, “Nędznicy” z Francji oraz “Ból i blask” z Hiszpanii.

Najwięcej, bo 11 nominacji, zdobył “Joker” Todda Phillipsa, wyróżniony między innymi za reżyserię i w kategorii “najlepszy film”. Drugie miejsce zajęły filmy: “1917′”, “Pewnego razu… w Hollywood” i “Irlandczyk”. Każdy z nich dostał po 10 nominacji.
W kategorii “Najlepszy film” nominowano także następujące obrazy: “1917”, “Irlandczyk”, “Małe kobietki”, “Parasite”, “Historię małżeńską”, “Jojo Rabbit”, “Le Mans’66”, “Małe kobietki” i “Pewnego razu… w Hollywood”.
W kategorii “najlepszy reżyser” nominowani zostali: Sam Mendes za “1917”, Todd Phillips za “Jokera”, Quentin Tarantino za “Pewnego razu… w Hollywood”, Martin Scorsese za “Irlandczyka” i Joon-ho Bong za “Parasite”.
W kategorii “najlepszy aktor pierwszoplanowy” nominacje otrzymali: Antonio Banderas – “Ból i blask”, Adam Driver – “Historia małżeńska”, Leonardo DiCaprio – “Pewnego razu… w Hollywood”, Jonathan Pryce – “Dwóch papieży” i Joaquin Phoenix za rolę w “Jokerze”. Nominacje w kategorii “najlepsza aktorka pierwszoplanowa” przypadły: Charlize Theron za “Gorący temat”, Scarlett Johansson – “Historia małżeńska”, Saoirse Ronan – “Małe kobietki”, Cynthia Erivo – “Harriet” i Renee Zellweger za rolę w filmie “Judy”.

92 Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 9 lutego w Dolby Theatre w Hollywood. Tak jak w roku ubiegłym, w tym również nie będzie osoby prowadzącej galę. Emisją telewizyjną zajmie się stacja ABC.

(IAR)

O kontrowersjach związanych z nominacjami do Oskara 2020 przeczytasz TUTAJ

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię