Ksenobot – pierwszy żywy robot stworzony z komórek macierzystych

Naukowcy z University of Vermont stworzyli pierwsze na świecie maszyny, które nie tylko żyją, ale również posiadają właściwości samoleczenia. Roboty powstały przy wykorzystaniu żabich komórek macierzystych.

Ksenoboty otrzymały nazwę po afrykańskich żabach – Xenopus laevis, z których to pobierają komórki macierzyste. Maszyny są bardzo małe. Ich szerokość to zaledwie 0,04 milimetra, dlatego też z łatwością mogę podróżować wewnątrz ludzkich ciał. Ksenoboty mają nawet zdolność samoleczenia; kiedy naukowcy pokroili jednego robota, sam się wyleczył i ruszył dalej.
„To nowe żywe maszyny” – powiedział Joshua Bongard, jeden z głównych badaczy z University of Vermont w komunikacie prasowym. „Nie są ani tradycyjnymi robotami, ani znanymi gatunkami zwierząt. To nowa klasa artefaktów: żywy, programowalny organizm”.
Ksenoboty nie wyglądają jak tradycyjne roboty – nie mają błyszczących narzędzi ani ramion robotów. Zamiast tego wyglądają bardziej jak drobna kropelka poruszającego się różowego ciała. Naukowcy twierdzą, że jest to celowe – ta „maszyna biologiczna” pomimo innego wyglądu i budowy może osiągnąć rzeczy typowe dla robotów ze stali i plastiku.
Ksenoboty można wykorzystać do oczyszczania odpadów radioaktywnych, zbierania mikroplastików w oceanach, przenoszenia lekarstw wewnątrz ludzkich ciał, a nawet podróżowania do naszych tętnic w celu usunięcia niedrożności.
Ksenoboty mogą przetrwać w środowisku wodnym bez dodatkowych składników odżywczych przez kilka dni lub tygodni – dzięki czemu nadają się do wewnętrznego dostarczania leków.
Tradycyjne roboty „z czasem ulegają degradacji i mogą wywoływać szkodliwe skutki ekologiczne i zdrowotne” – stwierdzili naukowcy w badaniu. Badania wykazały, że jako maszyny biologiczne ksenoboty są bardziej przyjazne dla środowiska i bezpieczniejsze dla zdrowia ludzkiego.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię