8 wymarłych gatunków zwierząt w ostatnim stuleciu

Wikipedia

Wiele gatunków zwierząt i ptaków nie doczekało XXI wieku z powodu ingerencji człowieka, utraty siedlisk oraz zmiany klimatu.

1. Jangcy Delfin

Przyczyna wyginięcia: przełowienie, zanieczyszczenie, utrata siedlisk, kłusownictwo i ruch łodzi.

Delfin Jangcy, znany również jako „Bajdżi”, był ostatnio widziany w 2002 roku. Według grupy Whale and Dolphin Conservation (WDC) jest pierwszym gatunkiem delfinów, który wyginął z powodu ludzi.

 

2. Północny nosorożec biały

Przyczyna wyginięcia: kłusownictwo zdziesiątkowało tę populację, a utrata siedlisk pomogła również doprowadzić to zwierze do wyginięcia.

Dwa ostatnie żyjące nosorożce białe północne to starsze samice. Ostatni samiec zmarł w marcu 2018 roku w kenijskim Ol Pejeta Conservancy. Naukowcy pracują nad wykorzystaniem zebranych komórek płciowych i zapłodnienia in vitro, ale jak mówią szanse są nikłe na potomka.

3. Wilk workowaty

Wikipedia

Przyczyna wyginięcia: uważa się, że populacje Dingo zagroziły wyginięciu wilka workowatego jak również nadmierne polowanie.

Wilk workowaty, drapieżnik określany również jako tygrys tasmański i wilk tasmański, był (głównie) nocnym torbaczem, który żerował na gryzoniach i kangurach.

4. Gołąb pasażerski

Przyczyna wyginięcia: nadmierne polowania na gołębie.

Populacja gołębi wędrownych liczyła miliony – a być może miliardy – kiedy pierwsi Europejczycy zaczęli osiedlać się w Ameryce. Pod koniec XIX wieku w stanie Wisconsin znajdowało się największe znane miejsce lęgowe. Ostatni znany gołąb pasażerski zmarł w niewoli w zoo w Cincinnati w 1914 roku.

5. Zebra kwagga

Wikipedia

Przyczyna wyginięcia: polowanie na dużą skalę, gdyż kwagga konkurowała o pożywienie z trzodą gospodarską.

Quagga pochodziła z Afryki Południowej. Była blisko spokrewniona z zebrą stepową. Quagga miała ciekawy wygląd, jakby połączenie dwóch zwierząt – zebry z przodu dzięki słynnym pasom zdobiącym tę część ciała i konia z tyłu, ze względu na brak pasków w tym obszarze. Gatunek ten wyginął pod koniec XIX wieku. Naukowcy próbują wskrzesić kwaggę odnosząc pewien sukces dzięki inżynierii odwrotnej w selektywnej hodowli zebr, które są nosicielami genów kwaggi.

6. Koziorożec pirenejski

Przyczyna wyginięcia: ekstensywne polowania w XIX wieku.

Koziorożec pirenejski oficjalnie wyginął w 2000 roku, zanim został „wskrzeszony” prawie dziesięć lat później. Naukowcy wykorzystali DNA pobrane z zakonserwowanych próbek naskórka, aby stworzyć klon samicy koziorożca pirenejskiego, który był w stanie przetrwać ciążę, a nawet poród. przed śmiercią wkrótce po deformacji płuc.

7. Nosorożec czarny z Afryki Zachodniej

Wikipedia

Przyczyna wyginięcia: kłusownicy polowali na nosorożce ze względu na ich rogi, a w Jemenie i Chinach uważa się, że nosorożce posiadają afrodyzjakalne moce.

Majestatyczny nosorożec czarny z Afryki Zachodniej został uznany za wymarły w 2006 roku, po tym, jak ekolodzy nie znaleźli żadnego z nich w ich siedlisku w Kamerunie. Nosorożec czarny z Afryki Zachodniej był jednym z czterech podgatunków nosorożca.

8. Tygrys jawajski

Wikipedia

Przyczyna wyginięcia: utrata siedlisk i rozwój rolnictwa doprowadziły do ​​poważnego spadku liczebności populacji.

Podobny wyglądem do tygrysa sumatrzańskiego, tygrys jawajski pochodził z indonezyjskiej wyspy Jawa. W XIX wieku były tak powszechne, że tubylcy uważali je za szkodniki, ale wraz z rozwojem wyspy ich populacja zmalała. W latach 50. XX wieku było ich tylko 20. Wymarły w latach 70.

Domowe rośliny toksyczne dla psa

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię