Wiele gatunków zwierząt i ptaków nie doczekało XXI wieku z powodu ingerencji człowieka, utraty siedlisk oraz zmiany klimatu.
1. Jangcy Delfin
Przyczyna wyginięcia: przełowienie, zanieczyszczenie, utrata siedlisk, kłusownictwo i ruch łodzi.
Delfin Jangcy, znany również jako „Bajdżi”, był ostatnio widziany w 2002 roku. Według grupy Whale and Dolphin Conservation (WDC) jest pierwszym gatunkiem delfinów, który wyginął z powodu ludzi.
2. Północny nosorożec biały
Przyczyna wyginięcia: kłusownictwo zdziesiątkowało tę populację, a utrata siedlisk pomogła również doprowadzić to zwierze do wyginięcia.
Dwa ostatnie żyjące nosorożce białe północne to starsze samice. Ostatni samiec zmarł w marcu 2018 roku w kenijskim Ol Pejeta Conservancy. Naukowcy pracują nad wykorzystaniem zebranych komórek płciowych i zapłodnienia in vitro, ale jak mówią szanse są nikłe na potomka.
3. Wilk workowaty
Przyczyna wyginięcia: uważa się, że populacje Dingo zagroziły wyginięciu wilka workowatego jak również nadmierne polowanie.
Wilk workowaty, drapieżnik określany również jako tygrys tasmański i wilk tasmański, był (głównie) nocnym torbaczem, który żerował na gryzoniach i kangurach.
4. Gołąb pasażerski
Przyczyna wyginięcia: nadmierne polowania na gołębie.
Populacja gołębi wędrownych liczyła miliony – a być może miliardy – kiedy pierwsi Europejczycy zaczęli osiedlać się w Ameryce. Pod koniec XIX wieku w stanie Wisconsin znajdowało się największe znane miejsce lęgowe. Ostatni znany gołąb pasażerski zmarł w niewoli w zoo w Cincinnati w 1914 roku.
5. Zebra kwagga
Przyczyna wyginięcia: polowanie na dużą skalę, gdyż kwagga konkurowała o pożywienie z trzodą gospodarską.
Quagga pochodziła z Afryki Południowej. Była blisko spokrewniona z zebrą stepową. Quagga miała ciekawy wygląd, jakby połączenie dwóch zwierząt – zebry z przodu dzięki słynnym pasom zdobiącym tę część ciała i konia z tyłu, ze względu na brak pasków w tym obszarze. Gatunek ten wyginął pod koniec XIX wieku. Naukowcy próbują wskrzesić kwaggę odnosząc pewien sukces dzięki inżynierii odwrotnej w selektywnej hodowli zebr, które są nosicielami genów kwaggi.
6. Koziorożec pirenejski
Przyczyna wyginięcia: ekstensywne polowania w XIX wieku.
Koziorożec pirenejski oficjalnie wyginął w 2000 roku, zanim został „wskrzeszony” prawie dziesięć lat później. Naukowcy wykorzystali DNA pobrane z zakonserwowanych próbek naskórka, aby stworzyć klon samicy koziorożca pirenejskiego, który był w stanie przetrwać ciążę, a nawet poród. przed śmiercią wkrótce po deformacji płuc.
7. Nosorożec czarny z Afryki Zachodniej
Przyczyna wyginięcia: kłusownicy polowali na nosorożce ze względu na ich rogi, a w Jemenie i Chinach uważa się, że nosorożce posiadają afrodyzjakalne moce.
Majestatyczny nosorożec czarny z Afryki Zachodniej został uznany za wymarły w 2006 roku, po tym, jak ekolodzy nie znaleźli żadnego z nich w ich siedlisku w Kamerunie. Nosorożec czarny z Afryki Zachodniej był jednym z czterech podgatunków nosorożca.
8. Tygrys jawajski
Przyczyna wyginięcia: utrata siedlisk i rozwój rolnictwa doprowadziły do poważnego spadku liczebności populacji.
Podobny wyglądem do tygrysa sumatrzańskiego, tygrys jawajski pochodził z indonezyjskiej wyspy Jawa. W XIX wieku były tak powszechne, że tubylcy uważali je za szkodniki, ale wraz z rozwojem wyspy ich populacja zmalała. W latach 50. XX wieku było ich tylko 20. Wymarły w latach 70.