Taksówkarze z Nowego Jorku otrzymają 810 milionów USD

Stanowy prokurator generalny Letitia James powiedziała, że Nowy Jork musi zapłacić 810 milionów dolarów taksówkarzom za nieuczciwe praktyki.

Letitia James oskarżyła miasto o nieuczciwe zawyżanie wartości zezwoleń potrzebnych do prowadzenia słynnych żółtych taksówek. Dodała, że dochodzenie przeprowadzone przez jej biuro wykazało, że cena aukcyjna tysięcy zezwoleń, zwanych medalionami, została sztucznie zawyżona o setki milionów dolarów w latach 2004-2017.

Biuro prokuratora generalnego twierdzi, że Komisja Taxi i Limuzyn (Taxi and Limousine Commission – TLC) wiedziała już w 2011 roku, że cena medalionów przekroczyła rzeczywistą wartość. Pomimo tego nic z tym faktem nie zrobili, aby uregulować ceny. Wręcz przeciwnie. Jak powiedziała James „opublikowali fałszywe i wprowadzające w błąd ceny medalionów” w wielu przypadkach powodując wzrost ceny pojedynczego medalionu na aukcji z 283 300 USD w 2004 roku do 965 000 USD w 2014 roku.
Prokurator dodała, że tak drastyczny wzrost cen spowodował, że wielu właścicieli taksówek nie było stać na spłacanie długu, pomimo tego, że pracowali w dzień i w nocy. Od 2016 roku ponad 950 licencjonowanych taksówkarzy z Nowego Jorku ogłosiło bankructwo.
Miasto ma 30 dni na wypłacenie 810 milionów dolarów. Suma ta odpowiada przychodom miasta ze sprzedaży medalionów i podatku od ich ponownej sprzedaży.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię