Gdzie jest Kim Jong Un?

Od połowy miesiąca świat nie widział przywódcy Korei Północnej, Kim Jong Una.
11 kwietnia przewodniczył partyjnemu spotkaniu. Dzień później pojawiły się ostatnie zdjęcia przywódcy wizytującego lotniczą bazę wojskową.

Fala spekulacji osiągnęła szczyt kiedy to Kim nie pojawił się na rocznicy obchodów urodzin założyciela Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Kim Ir Sena 15 kwietnia.

Teorie spiskowe narastają, a Pjongjang milczy. Obserwatorzy polityczni podają kilka powodów zniknięcia Kim Jong Una. Jednym z nich jest zły stan zdrowia. Od dłuższego czasu zachodnie media pisały, że ma on problemy z sercem. Stacja CNN podała, że jest on w „poważnym niebezpieczeństwie”. Reuters podał, że Chiny – bliski sojusznik Korei Północnej, wysłał zespół ekspertów medycznych. Daily NK z Seulu doniósł, że Kim przeszedł zabieg sercowo-naczyniowy, który był niezbędny z powodu intensywnego palenia, otyłości i zmęczenia Kima.

Niektórzy twierdzą, że operacja nie poszła zgodnie z planem. Japoński tygodnik Shukan Gendai napisał, że Kim przebywa w stanie wegetatywnym. Wiele stron internetowych podaje, że zmarł na stole operacyjnym.
Inni zaprzeczają powyższym teoriom mówiąc, że operacja się powiodła i lider po prostu po niej odpoczywa.
Tę tezę mogą potwierdzać najnowsze zdjęcia satelitarne z miejscowości Wonson położonej ze wschodniej części kraju. Znajduje się tam kurort rodzinny, gdzie Kim Jong Un spędzał każde lato jako dziecko. Parę dni temu do kurortu wjechał pociąg rodziny Un. Wczoraj północnokoreańskie media podały, że Kim pragnie „podziękować robotnikom, którzy budują ośrodek turystyczny w regionie Wonsan.” Niestety media nie pokazały najnowszych zdjęć dyktatora, więc spekulacje trwają.
Powód jego zniknięcia z życia publicznego może być bardzo prosty – koronawirus. Według niektórych ekspertów, Kim panicznie obawia się wirusa. Pomimo tego, że reżim komunistyczny podaje, iż w Korei Północnej nie ma przypadków COVID-19, rząd anulował niektóre duże wydarzenia i wprowadził środki blokowania granic i kwarantannę.
W obliczu rosnących teorii i hipotez na temat Kim Jong Una władze Korei Południowej zaapelowały o rozsądek w podejściu do sprawy twierdząc, że wiedzą doskonale co się dzieje u ich północnego sąsiada. „Kim Jong Un żyje i ma się dobrze” – powiedział Moon Chung-in, doradca prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina.
Eksperci przypominają, że w 2014 roku Kim Jong Un także zniknął z zasięgu mediów na ponad miesiąc po przebytej operacji kolana. Wówczas nie pojawił się ani na obchodach 66. rocznicy proklamowania KRLD ani na 69. rocznicy powstania Partii Pracy Korei. Media światowe również wtedy spekulowały na temat jego przedwczesnej śmierci.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię