Powstanie 51. stan? Izba Reprezentantów zagłosowała „za”

W piątek Izba Reprezentantów stosunkiem głosów 232:180 zagłosowała za ustanowieniem Dystryktu Kolumbii (Washington D.C)  za 51. stan USA.

Decyzja ta była od jakiegoś czasu wspierana przez Demokratów, podczas gdy Republikanie uważają, że jest to sposób na przejęcie władzy przez Partię Demokratyczną.

Ustawa ma jednak niewielkie szanse, aby wejść w życie. Najprawdopodobniej zostanie odrzucona w Senacie. Mimo to głosowanie cieszy tych waszyngtończyków, którzy od dekad na swoich rejestracjach wypisują hasło „Koniec z opodatkowaniem bez reprezentacji”. Mieszkańcy liczącego 700 tys. Dystryktu Kolumbii płacą podatki, ale nie mają żadnego przedstawiciela w Senacie, a w Izbie Reprezentantów dysponują jedynie delegatem bez prawa głosu. Gdyby Dystrykt Kolumbii stał się stanem, mieliby takie prawo.

Zwolennicy, głownie Demokraci twierdzą, że ustanowienie Dystryktu Kolumbii jako osobnego stanu zapewnieni mieszkańcom równe prawa obywatelskie i położy kresu niesprawiedliwości w płaceniu podatków przy jednoczesnym pozbawianiu ich praw obywatelskich.

Reprezentantka Maxine Waters, D-Calif., powiedziała, że brak pełnej reprezentacji D.C. jest rasową niesprawiedliwością, ponieważ dystrykt ma dużą populację Afroamerykanów.

Przeciwnicy tej ustawy, w dużej mierze Republikanie twierdzą, że jeśli mieszkańcy D.C. chcą mieć prawo do głosowania, powinni rozpocząć proces retrocesji i tym samym stać się częścią sąsiedniego Maryland. 

„To nie jest ziemia Kongresu”, powiedział Rep. Andy Harris, R-Md. „To jest ziemia Maryland”. Maryland przekazało ją Stanom Zjednoczonym tylko i wyłącznie na potrzeby siedziby federalnej Stanów Zjednoczonych. To czysta polityczna sztuczka” – dodał Harris.

O pomyśle uznania D.C. jako kolejnego ze stanów, sceptycznie wyrażał się również prezydent Donald Trump. W związku z brakiem poparcia ze strony prezydenta oraz Senatu taka zmiana jest w tym momencie bardzo mało prawdopodobna.

AL

Tragiczny wypadek autobusu w Warszawie: Kierowca był pod wpływem narkotyków

Najlepsze szpitale dziecięce w USA

Gubernator Wisconsin aktywuje Gwardię Narodową

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię