Chicago: Pomniki Krzysztofa Kolumba usunięte z parku Granta i Arrigo

W związku z protestami zwolenników ruchu Black Lives Matter, burmistrz Lori Lightfoot nakazała usunięcie dwóch pomników Krzysztofa Kolumba z parku Granta, w centrum miasta oraz Arrigo w dzielnicy Little Italy. 

Protestujący domagali się usunięcia posągów włoskiego podróżnika, ponieważ – w ich ocenie – jego postać symbolizuje ucisk i nienawiść na tle rasowym

 

Pomnik w parku Granta  został usunięty w piątek około 3 w nocy z cokołu za pomocą dużego żurawia. Na miejscu zebrali się ludzie, którzy wiwatowali, a przejeżdżające obok samochody trąbiły. Posąg stał w centrum miasta od 1933 roku. Przed tygodniem podczas protestu, doszło do próby jego obalenia. Pomnika bronili policjanci, którzy zostali obrzuceni kamieniami i fajerwerkami. Rannych zostało kilkunastu funkcjonariuszy. Służby poinformowały, że zostały zaskoczone, a starcia były zaplanowane.

Drugi pomnik Kolumba został usunięty około 5:30 rano w piątek z Arrigo Park, w dzielnicy Little Italy. Przeciwni ściągnięciu pomników Kolumba są m.in. niektórzy Amerykanie włoskiego pochodzenia, kilku z nich w nocy strzegło pomnika, podkreślając, że  jest on częścią historii.


Nie jest jasne, gdzie je zabrano. W oświadczeniu biura burmistrz Chicago Lori Lightfoot podano, że na jej polecenie pomniki zostały tymczasowo usunięte. „Akcja usunięcia pomnika została podjęta po konsultacjach z różnymi zainteresowanymi stronami. Jest to odpowiedź na demonstracje, które stały się niebezpieczne zarówno dla protestujących, jak i policji, a także na próby samodzielnego ściągnięcia pomnika w Grant Park w niezwykle niebezpieczny sposób”

 

AL

źródło: Facebook:ABC7, Twitter:@Petetsai/@redfishstream

Chińczycy w drodze na Marsa. Mamy nagranie ze startu rakiety

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię