Zamiast podróży poślubnej, przymusowa kwarantanna

W Polsce coraz częściej dochodzi do zakażeń koronawirusem podczas wesel. Obok ognisk, które pojawiały się w kopalniach rośnie również liczba osób zarażonych podczas przyjęć.

Tuż po wybuchu pandemii w Polsce zakazano organizacji wesel. Początkowo możliwe były tylko kameralne uroczystości do maksymalnie 5 osób. Po kilku tygodniach, kiedy rozpoczęło się luzowanie obostrzeń, zaczęło się odmrażanie branży weselnej.

Od 6 czerwca możliwa jest organizacja przyjęć weselnych do 150 osób i mimo pandemii nadal wiele par decyduje się na tak duże przyjęcia. Niestety podczas nich bardzo łatwo zakazić się wirusem. W rezultacie okazuję się, że część nowożeńców nową drogę życia rozpoczyna od wizyty w sanepidzie.

Pierwsze doniesienia o zakażeniach na weselach pojawiły się już na kilka dni po zniesieniu obostrzeń. Czworo mieszkańców powiatu sejneńskiego w woj. podlaskim  zaraziło się koronawirusem na weselu, na którym bawiło się ok. 100 osób.

W połowie czerwca zakażenie koronawirusem potwierdzono u 13 uczestników zabawy weselnej odbywającej się w Kotfinie (woj. mazowieckie). Kilka dni później pozytywne wyniki testu na COVID-19 odebrało pięciu uczestników wesela w Olsztynie.

Niewielkie ognisko zakażenia pojawiło się pod koniec czerwca w Wieniawie (woj. mazowieckie). U ośmiu osób, które pod koniec czerwca brały udział w przyjęciu komunijnym potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. 17 osób zostało objętych kwarantanną, a 20 kolejnych, skierowanych do sanepidów odpowiednich do ich miejsca zamieszkania.

To był dopiero początek, potem pojawiły się kolejne….przykładowo w małopolskim, gdzie zarażony muzyk grał na weselu, a 150 gości zostało objętych kwarantanną. W powiecie rawickim w Wielkopolsce, gdzie doszło do zakażenia, aż 77 osób. Koronawirus rozprzestrzenił się też na weselach w Małopolsce na 3 różnych imprezach, które odbyły się powiecie nowosądeckim: w Nowym Sączu, Podegrodziu i w Nawojowej.

Ostatnie „weselne ognisko” zanotowano w Gorzycach koło Wodzisławia Śląskiego, gdzie zarażona była panna młoda. Na uroczystości bawiło się około 100 osób. Po imprezie przebadano gości weselnych, a testy wykazały, że 17 z nich zakaziło się koronawirusem. Wszyscy uczestnicy uroczystości zostali poddani obowiązkowej kwarantannie.

Część par decyduje się na odwołanie uroczystości, a w sieci na portalach portalach ślubnych jest obecnie pełno ogłoszeń typu: „Odstąpię termin wesela w sierpniu”, „Oddam salę za darmo”. organizatorzy wesel nie chcą przesuwać imprez na inny termin. Nie godzą się też na rozwiązanie umowy, a jeśli już – żądają zapłaty wysokich kar.

A wy jak uważacie, czy przyjęcie weselne to dobry pomysł podczas pandemii?

AL

Chińczycy w drodze na Marsa. Mamy nagranie ze startu rakiety

Izera – polski samochód elektryczny już w 2023 roku

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię