18 ciekawostek na temat roślin

1. Najwyższymi drzewami są sekwoje

Drzewa te osiągają wysokość 350 stóp. Najwyższym żyjącym drzewem na świecie jest Hyperion i mierzy 380 stóp. Hyperion to sekwoja nadbrzeżna w Kalifornii. Sekwoje mogą osiągać średnicę 24 stóp i wagę 726 000 kg.

2. Najszybciej rosnącą rośliną drzewiastą na świecie jest bambus

Bambus rośnie nieco ponad cal długości co godzinę i 35 cali w ciągu jednego dnia. Roślina ta powszechnie rośnie w krajach tropikalnych, takich jak Azja Południowo-Wschodnia i Ameryka Południowa. Obecnie istnieje około 1000 gatunków bambusa.

 

3. Z jednego drzewa średniej wielkości można zrobić ponad 170 000 ołówków

Najczęściej używane drewno do produkcji ołówków pochodzi z drzewa cedrowego. Drzewo średniej wielkości może dostarczyć wystarczającej ilości drewna na około 300 000 ołówków. Rocznie około 14 miliardów ołówków jest produkowanych.

4. Największą żywą strukturą jest Wielka Rafa Koralowa

Wielka Rafa Koralowa ma ponad 200 km długości. Jest uważana za jeden z najbardziej niezwykłych cudów natury na świecie. Ta żywa struktura jest również jedyną rafą, którą można zobaczyć z kosmosu.

5. Piorun uderza w dęby częściej niż jakikolwiek inny gatunek

Dzieje się tak głównie dlatego, że dęby są wyższe niż jakiekolwiek inne długowieczne drzewo. Dęby mają również głęboki centralny system korzeniowy, dzięki czemu są lepszymi przewodnikami. Kiedy piorun uderza w drzewo, płyny wewnątrz drzewa zamieniają się w gaz i powodują eksplozję kory.

6. Drzewo życia to inna nazwa drzewa baobabu

To drzewo może przechowywać od 1000 do 120 000 litrów wody w swoim dużym pniu. Drzewo to jest wykorzystywane na drewno, pożywienie, odtrutka dla toksyn oraz źródło wody. Drzewo baobabu pochodzi z afrykańskiej sawanny.

 

7. Na świecie jest ponad 300 000 zidentyfikowanych gatunków roślin

Naukowcy ustalili, że ponad 94% gatunków roślin to rośliny kwitnące. Botanicy odkryli, że od 1753 roku na całym świecie 571 gatunków roślin nasiennych wyginęło.

8. Tulipany były bardzo cenne w XVII wieku

W tym czasie tulipany były warte więcej niż złoto. Ten kwiat był bardzo popularny podczas festiwali i ostatecznie stał się formą waluty. Doprowadziło to ostatecznie do słynnej manii tulipanów, która spowodowała załamanie holenderskiej gospodarki.

9. W 1545 roku otwarto pierwszy ogród botaniczny

Pierwszy na świecie ogród botaniczny powstał w Padwie w 1545 roku. Do dziś zachował swój pierwotny układ – okrągłą, centralną działkę, symbolizującą świat, otoczoną pierścieniem wody. Badania wykazały, że ogrody botaniczne odgrywają ważną rolę w zaspokajaniu ludzkich potrzeb. Obecnie około 1775 ogrodów botanicznych jest otwartych w ponad 48 różnych krajach.

10. Naukową metodą określania wieku drzewa jest dendrochronologia

Ta metoda oblicza wiek drzewa, licząc liczbę słojów na pniu podczas cięcia. Badanie to jest również pomocne w badaniach środowiska i klimatu w czasach historycznych poprzez analizę drewna. Grecki botanik Teofrast, który żył od 371 do około 287 roku p.n.e. po raz pierwszy wspomniał, że drewno drzew ma słoje.

11. Większość roślinności występuje w oceanie

Około 85% całego życia roślinnego na planecie znajduje się w oceanie. W oceanie żyje ponad 228 450 znanych gatunków. Około 2 miliony innych gatunków pozostaje nieodkrytych. Rośliny oceaniczne obejmują pospolite gatunki, takie jak wodorosty, trawa morska, fitoplankton i algi.

12. Aspiryna pochodzi z roślin

Słowo „aspiryna” nie jest przypadkiem. Pochodzi ze Spiraea, biologicznego rodzaju krzewów, który obejmuje naturalne źródła kluczowego składnika leku: kwasu salicylowego. Ten kwas, przypominający obecną aspirynę, można znaleźć w jaśminie, fasoli, grochu, koniczynie oraz niektórych trawach i drzewach

13. Kije sportowe produkowane są z drewna

Kij do krykieta wykorzystuje drewno z wierzby. Kij baseballowy jest wykonany z drewna orzesznika. Klon jest jednym z najtwardszych i najbardziej gęstych gatunków drewna, z których wykonuje się kije baseballowe.

14. W arktycznej tundrze występuje około 1700 gatunków roślin

Pomimo nie sprzyjającemu klimatu w Arktyce kwitnie życie. Jest kilka roślin, które dobrze się rozwijają w wiecznej zmarzlinie. Rośliny te mają płytkie systemy korzeniowe z powodu zamarzania wierzchniej warstwy gleby.

15. Pando to najstarsze zachowane drzewo

Pando to ogromna kolonia trzęsących się osik w Fishlake National Forest w stanie Utah. Szacunki mówią, że kolonia drzew ma ponad 80 000 lat, co czyni ją najstarszą rośliną na świecie. Chociaż Pando wydaje się być zagajnikiem pojedynczych drzew, mają one ten sam system korzeniowy i geny. Pando stale rośnie, a stare, powalone drzewa zastępowane są nowymi.

16. Pando jest również najbardziej masywnym znanym żywym organizmem na Ziemi

Zajmuje powierzchnię 106 akrów i waży ponad 6 milionów kilogramów. Chociaż Pando nadal kwitnie po dokładnym monitorowaniu naukowcy odkryli, że Pando nie hoduje już nowych pędów.

 

17. Wierzba karłowata jest najmniejszym drzewem

Jest to również znana jako Salix Herbacea i jest jedną z najmniejszych roślin drzewiastych na świecie. Zwykle rośnie do zaledwie 2 cali wysokości z okrągłymi, błyszczącymi zielonymi liśćmi 0,8 cala długimi i szerokimi.

18. Naukowcom udało się wyhodować roślinę sprzed 32 tysięcy lat

W 2012 roku rosyjscy naukowcy rozmnożyli wymarłą roślinę z epoki lodowcowej. Nasiona rośliny Arctic Siberian Campion otrzymali z prehistorycznych nor wiewiórek.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię