Prokurator generalny grozi trzem miastom wstrzymaniem funduszy federalnych

Prokurator generalny William Barr powiedział, że trzy amerykańskie miasta – Nowy Jork, Portland i Seattle – nie spełniają warunków pozwalających wypłacić im fundusze federalne.

W komunikacie Departamentu Sprawiedliwości USA stwierdzono, że panuje w nich anarchia, a tamtejsze władze pozwalają na przemoc i niszczenie mienia. Burmistrzowie miast uważają, że ewentualne wstrzymanie wypłat będzie niekonstytucyjne i zapowiadają walkę o pieniądze. Burmistrzowie Nowego Jorku, Portland, Seattle są związani z Partią Demokratyczną. Zapowiedzi pozbawienia ich miast funduszy generalnych nazywają „tanią polityczną grą” prezydenta Donalda Trumpa.

Departament Sprawiedliwości powołuje się na dane, z których wynika między innymi, że podczas gdy w Nowym Jorku rośnie liczba strzelanin, miasto obcina fundusze policji. Podobne zarzuty administracja Donalda Trumpa ma wobec władz Portland. Urzędnikom z Seattle Departament zarzuca bierność wobec anarchistów, którzy część miasta ogłosili autonomiczną strefą i nie pozwalali na wjazd do niej policji i straży pożarnej. Służby oczyściły ją z demonstrantów po niespełna miesiącu.
Prokurator generalny William Barr wyraził nadzieję, że władze miast zmienią swoje postępowanie, „poważnie” podejdą do swoich podstawowych zadań i zaczną chronić własnych mieszkańców.
Burmistrzowie Nowego Jorku, Portland i Seattle napisali, że ich miasta zbliżają mieszkańców, podnoszą się po walce z pandemią oraz mierzą się z najgorszym kryzysem ekonomicznym od prawie stu lat. „Wszystko to mimo lekkomyślności i stronniczości Białego Domu” – napisali burmistrzowie.
IAR/CNBC/Bloomberg/justice.gov/d mj/w wk

    SKOMENTUJ

    Dodaj komentarz
    Wpisz swoje imię