Joe Biden: “Ameryka zawsze będzie stać ramię w ramię z narodem polskim w obliczu wspólnych zagrożeń”

0
311

11 października obchodziliśmy w Stanach Zjednoczonych Dzień Pamięci Kazimierza Pułaskiego. Doroczną deklarację w tej sprawie wystosował prezydent Donald Trump, który podkreślił oddanie polskiego generała idei wolności. Święto odnotował także wpisem na Twitterze kandydat demokratów w wyborach prezydenckich Joe Biden.

Dzień Pamięci Kazimierza Pułaskiego został ustanowiony przez Kongres USA w 1929 roku. Od tego czasu polskiego generała upamiętniają co roku wszyscy amerykańscy prezydenci wydając okolicznościowe proklamacje. W tegorocznej prezydent Donald Trump napisał, że postawa Kazimierza Pułaskiego stanowi świadectwo wyznawanego przez Polaków ideału wolności. „Stany Zjednoczone i Polskę łączą specjalne więzi, na które składają się wyjątkowa historia i charakter obu narodów a także braterstwo, które powstaje tylko pomiędzy narodami, które wspólnie walczyły, przelewały krew i umierały za wolność” – stwierdził prezydent USA przypominając swoje słowa z wizyty w Warszawie w 2017 roku.

Były wiceprezydent Joe Biden oświadczył, że przyłącza się do Amerykanów Polskiego pochodzenia świętujących heroizm generała Pułaskiego, który był ojcem amerykańskiej kawalerii i uratował życie Jerzemu Waszyngtonowi. „Ameryka zawsze będzie stać ramię w ramię z narodem polskim w obliczu wspólnych zagrożeń” – zadeklarował na Twitterze kandydat demokratów.

 

Generał Kazimierz Pułaski, który zginął od ran odniesionych w bitwie pod Savannah w stanie Georgia, 11 października 1779 roku, jest jednym z najsławniejszych obcokrajowców walczących o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Ma on w USA dziesiątki pomników. Jego imieniem nazwano wiele miejscowości, mostów i autostrad a także historyczny fort wojskowy w Savannah.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię