Jak zadbać o choinkę bożonarodzeniową?

Przy odpowiedniej pielęgnacji większość prawdziwych choinek powinna przetrwać w dobrej formie około pięć tygodni od ścięcia. Oznacza to, że jeśli dekorujesz na Boże Narodzenie tuż po Święcie Dziękczynienia, twoje drzewko powinno przetrwać w stojaku do końca grudnia.

Jeśli chcesz, aby twoja choinka utrzymała świeżość oraz piękny wygląd i zapach jak najdłużej zastosuj poniższe wskazówki ekspertów.

1. Wybierz zdrową choinkę

Aby dostać jak najświeższe drzewko, wybierz jedno z lokalnej farmy choinek. Podczas zakupu pamiętaj o tych wskazówkach:

  • Szukaj zdrowego, zielonego drzewa z najmniejszą ilością brązowych igieł.
  • Jeśli kupujesz wcześniej uciętą choinkę wybierz tą, która jest wystawiona na sprzedaż w zacienionym miejscu.
  • Przejedź dłonią przez gałęzie. Igły powinny być giętkie i nie powinny odpadać.
  • Podnieś drzewo o kilka cali, a następnie upuść pień na ziemię. Bardzo niewiele zielonych igieł powinno odpaść, ale dobrze, jeśli drzewo straci kilka brązowych.

2. Przytnij pień

Kupując choinkę, upewnij się, że sprzedawca tnie prosto u podstawy pnia, aby wspomóc wchłanianie wody. Dzięki temu pozbywa się zaschniętej żywicy, która może blokować wchłanianie wody przez drzewo. Pamiętaj, że zawsze powinieneś przechowywać żywe drzewka w wodzie w nieogrzewanym garażu lub miejscu chronionym przed wiatrem i mrozem. Jeśli jesteś gotowy do osadzenia drzewka w stojaku, zanim to zrobisz zetnij jeszcze jeden cal od pnia.

3. Upewnij się, że Twoja choinka zawsze ma wystarczającą ilość wody

Nie zapomnij o regularnym podawaniu wody na choinkę — zbyt mała ilość może powodować tworzenie się żywicy, co oznacza, że ​​choinka nie wchłania wody i szybko wysycha.

4. Nie dodawaj nic do wody

Niektórzy twierdzą, że dodanie do wody wybielaczy, syropu kukurydzianego, aspiryny i cukru lub konserwantów do drzew pomaga dłużej utrzymać choinkę w świeżości. Eksperci mówią tym sposobom zdecydowane Nie. Pamiętaj tylko, aby codziennie sprawdzać poziom wody — powinien zawsze zakrywać odcięty koniec pnia.

5. Trzymaj choinkę z dala od źródeł ciepła

Nie ma nic piękniejszego niż pięknie udekorowana choinka obok kominka. Niestety wraz z nadmiernym ciepłem drzewko szybciej wysycha. Jeśli Twój dom jest podatny na suchość możesz użyć nawilżacza ustawionego bliżej choinka, aby wydłużyć jej świeżość.

6. Choinka w doniczce i do przesadzenia

Jeśli kupujesz drzewo, które można później przesadzić, pamiętaj, że bardzo mały procent tych drzew przetrwa po zimie. Aby dać im największą szansę na przeżycie pamiętaj, że gleba powinna być mokra.

Jeśli chcesz zachować choinkę w doniczce i w domu po świętach Bożego Narodzenia, najlepszym wyborem będzie sosna z Norfolk – Norfolk Island pine – jest to najpowszechniejszy rodzaj sosny hodowanej jako roślina doniczkowa.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię