Władze Georgii: Wybory były uczciwe

W większości stanów liczenie głosów dobiega końca. Pozostała jeszcze część głosów złożonych warunkowo albo wymagających dodatkowej weryfikacji. Władze Georgii zarządziły wczoraj ponowne, ręczne przeliczenie wszystkich 5 milionów głosów oddanych w tym stanie.

Ponad 5 milionów głosów przewagi uzyskał dotychczas Joe Biden nad Donaldem Trumpem w amerykańskich wyborach prezydenckich. Przeliczone dotychczas głosy potwierdzają prognozy o zwycięstwie Joe Bidena w kluczowych stanach Pensylwania, Nevada, Michigan i Wisconsin.

Sekretarz stanu Georgia Brad Raffensperger powiedział, że ponowne przeliczenie głosów w Georgii ma służyć przywróceniu zaufania do procesu wyborczego. „Jesteśmy przekonani, że maszynowe liczenie głosów było prawidłowe i że ręczne to potwierdzi” – powiedział Raffensperger w telewizji CNN. Współpracownicy Donalda Trumpa liczą jednak, że ponowne przeliczenie głosów w Georgii wykaże nieprawidłowości i potwierdzi tezę, że doszło do rzekomego oszustwa.

Republikański prokurator generalny Arizony Mark Brnovich powiedział, że biorąc pod uwagę ile głosów zostało do przeliczenia, w jego stanie prawdopodobnie zwycięży Joe Biden. Branovich poinformował, że wcześniejsze pozwy sztabu Donalda Trumpa zostały odrzucone przez sądy, a najnowszy dotyczy zaledwie 200 głosów. „Nawet gdyby te 200 głosów zostało zakwestionowanych, to nie sądzę by zmieniło to cokolwiek w Arizonie” – wyjaśnił w telewizji Fox News.

W międzyczasie amerykańskie media ogłosiły zwycięstwo Donalda Trumpa na dysponującej 3 głosami elektorskimi Alasce. Prezydent nie uznaje zwycięstwa Joe Bidena i odmawia uruchomienia formalnego procesu przygotowania nowego rządu do przejęcia władzy.

IAR, AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię