Uroczystość Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny

0
58

Kościół katolicki obchodzi dziś wspomnienie ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Święto opierające się na tradycji z II wieku, jest uroczystą pamiątką przeznaczenia Maryi w dzieciństwie na służbę Bożą w świątyni. Poprzez to święto Kościół przypomina prawdę, że Maryja od wieków przeznaczona była w Bożych planach do wypełnienia zbawczej misji.

Franciszkanin z Bazyliki w Niepokalanowie ksiądz profesor Ignacy Kosmana, podkreśla, że ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny uczy nas być dziećmi Boga. „To ofiarowanie Bogu Maryi odnosi się później do człowieka. Maryja pełna Łaski -oddana Bogu. To nas uczy ofiarowanie, że jeżeli oddajemy się Bogu, to żebyśmy byli przy Nim nie tylko w dni uroczyste ale i w powszednie. Żebyśmy byli dziećmi Boga”– zaznacza duchowny.

Informacje o ofiarowaniu NMP nie pochodzą z kanonu Pisma Świętego, ale z wczesnochrześcijańskich apokryfów. W tamtych czasach istniał zwyczaj religijny u żydów, polegający na ofiarowaniu dzieci, niekiedy jeszcze nienarodzonych, na służbę Bożą. Nim dziecko ukończyło piąty rok życia, zabierano je do świątyni w Jerozolimie i oddawano kapłanowi, który ofiarował je Panu.

Dla uczczenia tajemnicy ofiarowania Maryi osobne święto obchodzono najpierw w Jerozolimie, prawdopodobnie już w VI w., gdy poświęcono w tym mieście kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Od VIII w. dzień ten był obchodzony na całym Wschodzie. Na Zachodzie w 1372 r. wprowadził to święto w Awinionie papież Grzegorz XI, a w 1585 r. na cały Kościół rozszerzył je Sykstus V.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię