Parlament Europejski zatwierdził budżet UE na lata 2021-2027

envato

Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na lata 2021-2027. Za głosowało 548 deputowanych, przeciwko było 81, 66 wstrzymało się od głosu.

W ubiegłym tygodniu pakiet finansowy na najbliższych 7 lat zatwierdzili przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej na szczycie w Brukseli. Te ustalenia potwierdziły w poniedziałek państwa członkowskie.

Po zatwierdzeniu wydatków Wspólnoty na najbliższych 7 lat przez Parlament Europejski unijnych ministrów, od stycznia mogą być uruchamiane projekty na dofinansowanie ze wspólnej kasy. 7-letni budżet to ponad bilion euro. Do niego dołączony jest fundusz odbudowy po pandemii, który ma wynieść 750 miliardów euro. To czyni cały pakiet finansowy bezprecedensowym wsparciem w historii w Unii Europejskiej.  Dla Polski w tym pakiecie przewidziano 123 miliardy euro bezzwrotnych dotacji plus 32 miliardy euro tanich pożyczek z funduszu.

By pieniądze z funduszu mogły być wypłacane latem przyszłego roku, parlamenty krajów członkowskich muszą najpierw ratyfikować umowę o dochodach własnych. Oczekuje się, że procedura zostanie sfinalizowana w pierwszym kwartale przyszłego roku.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię