54 procent nowych aut sprzedanych w ubiegłym roku w Norwegii to pojazdy elektryczne

envato

W ubiegłym roku w Norwegii sprzedano więcej samochodów elektrycznych niż napędzanych silnikami benzynowymi, dieslowymi i hybrydowymi. Najwięcej aut elektrycznych, które Norwegowie wybrali w ubiegłym roku, wyprodukował Volkswagen.

Łącznie w ubiegłym roku w Norwegii sprzedano 141412 nowych pojazdów. Spośród nich 76789 było w pełni elektrycznych – poinformowała Norweska Federacja Drogowa (OFV). Oznacza to, że pojazdy elektryczne stanowiły w 2020 roku 54,3 procent wszystkich nowych samochodów sprzedanych w Norwegii. Rok wcześniej udział tych pojazdów wyniósł nieco ponad 42 procent. W porównaniu z końcem poprzedniej dekady jest to wzrost o ponad 53 punkty procentowe.

Norwegia chce zakazać sprzedaży samochodów napędzanych silnikami spalinowymi do 2025 roku. Władze stosują zachęty finansowe dla osób, które zdecydują się na zakup pojazdów elektrycznych. Ci nabywcy zwalniani są z części podatków.

Szacuje się, że w tym roku udział nowych sprzedanych samochodów elektrycznych w Norwegii przekroczy 65 procent. Dla porównania samochody z silnikami diesla miały zaledwie 8,6-procentowy udział w rynku, podczas gdy w 2011 roku było to przeszło 75 procent.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię