Trump i Giuliani oskarżani o spisek. Do sądu wpłynął pozew

Do Sądu Okręgowego w Waszyngtonie wpłynął zbiorowy pozew przeciwko byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, prawnikowi Rudy’emu Giulianiemu oraz dwóm skrajnie prawicowym organizacjom – donosi agencja Reuters. Dokument głosi, że spiskowali w celu wywołania szturmu na Kapitol. To kolejna próba pociągnięcia byłego prezydenta do odpowiedzialności za spowodowanie zamieszek tego dnia.

Zostali oskarżeni o naruszenie Ku Klux Klan Act. – ustawy z 1871 roku przyjętej w celu rozprawienia się z organizacjami białych nacjonalistów. W pozwie zostały wymienione także dwie organizacje, Proud Boys – skrajnie prawicowa grupa oraz Oath Keepers – antyrządowa milicja. 

Pozew złożył kongresmen Bennie Thompson, Demokrata, który przewodniczy Komisji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Izby Reprezentantów. Najprawdopodobniej dołączą do niego inni członkowie Kongresu. Sprawą zajęła się kancelaria Cohen Milstein Sellers & Toll PLLC.  

„Powstanie było wynikiem starannie zaaranżowanego planu Trumpa, Giulianiego i ekstremistycznych grup, takich jak Oath Keepers i Proud Boys. Ich celem było zastraszanie, nękanie i grożenie tak, abyza wszelką cenę powstrzymać certyfikację wyborów” – czytamy w komunikacie prasowym zapowiadającym pozew.

Powiązane: Niezależna komisja zbada sprawę ataku na Kapitol

Jason Miller, doradca Trumpa odparł zarzuty, powołując się na jego uniewinnienie w Senacie. „Prezydent Trump nie planował, ani nie organizował wiecu 6 stycznia” – powiedział Miller w oświadczeniu, odnosząc się do przemówienia, które republikański były prezydent wygłosił 6 stycznia na wiecu w pobliżu Białego Domu.

Senat w sobotę oczyścił byłego prezydenta z zarzutów podżegania do zamieszek. Za skazaniem byłego przywódcy było 57 senatorów, w tym siedmiu republikanów. Aby uznać Trumpa za winnego potrzebowałby 2/3 głosów w Senacie czyli 67 senatorów.

Mimo, że większość Republikanów głosowała przeciwko jego skazaniu, lider mniejszości Senatu Mitch McConnell dał do zrozumienia, że Trump jest odpowiedzialny za zamieszki. „Nie ma wątpliwości, że prezydent Trump jest praktycznie i moralnie odpowiedzialny za sprowokowanie wydarzeń tego dnia”. Krytycy twierdzą, że Trump i Giuliani podżegali do ataku podczas wiecu „Save America”, ponieważ oboje karmili tłum fałszywymi twierdzeniami, że wybory zostały skradzione.

Ponad 200 osobom postawiono zarzuty popełnienia przestępstw federalnych w związku z atakiem na Kongres,zginęło wtedy pięć osób.  FBI i prokuratorzy federalni sprawdzają czy członkowie skrajnie prawicowych grup ekstremistycznych spiskowali, by przeszkodzić Kongresowi w zatwierdzeniu zwycięstwa prezydenta Joe Bidena w wyborach. Do tej pory ponad 18 osób związanych z grupą Proud Boys zostało oskarżonych o udział w zamieszkach. Zarzuty usłyszały przynajmniej trzy osoby związane z Oath Keepers . 

Departament Sprawiedliwości USA rozważa, czy członkowie tych grup nie powinni być skarżeni na podstawie federalnej ustawy Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act, znanej jako RICO – pisze Reuters. Jet ona zwykle zwykle stosowana w przypadku przestępczości zorganizowanej. Na razie decyzja w tej sprawie nie została podjęta.

AL

W Dzień Prezydenta tłum entuzjastycznie przywitał Donalda Trumpa (WIDEO)

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię