Cynk – niezbędny mikroelement do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu

Cynk jest drugim najpowszechniej występującym pierwiastkiem śladowym, którego potrzebuje organizm do prawidłowego funkcjonowania. Jest on niezbędny do działania ponad 250 enzymów, które między innymi wspomagają metabolizm, trawienie, funkcjonowanie systemu nerwowego i wiele innych procesów.

Organizm nie wytwarza cynku w naturalny sposób. Jest on pozyskiwany z pożywienia lub suplementów. Wchłanianie cynku z pokarmu jest regulowane hormonalnie i zależy od zapotrzebowania organizmu. Białka zwierzęce i kwas cytrynowy ułatwiają absorpcję cynku, natomiast żelazo i miedź utrudniają ją. Bez wystarczającej podaży cynku, nasze ciała nie byłyby w stanie normalnie się rozwijać, zapobiegać infekcjom lub prawidłowo goić.

1. Wzmacnia układ odpornościowy

Cynk ma właściwości przeciwwirusowe i jest powszechnie stosowany jako lek na przeziębienia. Badania wykazują, że spożywanie cynku przez pięć miesięcy znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienia i grypę.

2. Wspomaga wzrost i regenerację mięśni

Cynk odgrywa główną rolę we wzroście i podziale komórek, dlatego cynk jest bardzo ważny, jeśli chodzi o naprawę tkanki mięśniowej. Niezbędny pierwiastek odgrywa również dużą rolę w uwalnianiu testosteronu, IGF-1 i hormonu wzrostu; z których wszystkie są niezbędne w budowaniu masy mięśniowej i promowaniu zdrowego metabolizmu.

3. Chroni przed chorobami

Cynk jest silnym przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnymi. Dzięki tym właściwościom może zwalczać stres oksydacyjny w organizmie co z kolei pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób, w tym raka. Niektóre badania wykazały, że cynk może pomóc w zapobieganiu mutacji komórek rakowych, a nawet zahamować wzrost guza.

4. Walczy z cukrzycą

Jednym z hormonów, którym cynk może pomóc w utrzymaniu równowagi w organizmie, jest insulina. Kiedy organizm nie jest w stanie odpowiednio regulować insuliny, prowadzi to do cukrzycy. Cynk wiąże się z insuliną, umożliwiając jej prawidłowe przechowywanie, a następnie uwalnianie do krwiobiegu. W rezultacie insulina zostaje zrównoważona w organizmie.

5. Problemy żołądkowo-jelitowe

Niedobór cynku jest powiązany z wieloma problemami trawiennymi, których objawem jest przewlekła biegunka.

6. Równoważy hormony w organizmie

Cynk wpływa na równowagę hormonalną kobiet i mężczyzn. Zwiększa poziom testosteronu i równoważy poziom estrogenu. Ponadto, cynk jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania trzustki.

7. Pomaga w leczeniu niepłodności

Niedobór cynku u mężczyzn wiąże się ze słabą ruchliwością i jakością plemników. Cynk jest również ważny w leczeniu bezpłodności u kobiet. Komórki jajowe nie dojrzewają prawidłowo bez odpowiedniego poziomu cynku we krwi.

8. Utrzymuje naczynia krwionośne w zdrowiu

Cynk pomaga w utrzymaniu zdrowych komórek krwi w układzie sercowo-naczyniowym. Warstwa komórek wyściełających naczynia krwionośne musi mieć odpowiednią ilość cynku, aby dobrze się rozwijać. Dodatkowo cynk wspomaga zdrowe krążenie i dlatego może być naturalnym sposobem na obniżenie ciśnienia krwi u osób z nadciśnieniem. Ponieważ znajduje się w naczyniach krwionośnych, może również pomóc obniżyć poziom cholesterolu, który występuje w uszkodzonych tętnicach.

9. Wspomaga wątrobę

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ciele człowieka, ponieważ filtruje odpady z organizmu. Cynk pomaga w oczyszczaniu wątroby z wolnych rodników i innych zanieczyszczeń oraz zapobiega nadmiernej akumulacji miedzi, która uszkadza ten narząd.

10. Pomaga leczyć rany

Cynk pomaga wzmocnić naturalny proces odnawiania skóry, jednocześnie lecząc stan zapalny. Może również zapobiec rozwojowi bakterii. Tlenek cynku może być stosowany w celu przyspieszenia gojenia się ran lub leczenia stanów, takich jak trądzik, wrzody, odparzenia pieluszkowe i infekcje opryszczki pospolitej.

11. Uspokaja nerwy

Cynk odgrywa ważną rolę w przekazywaniu sygnałów nerwowych i szybkości wchłaniania neuroprzekaźników przez komórki nerwowe. Niedobory są często związane z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja i niektóre formy psychozy.

12. Pomaga utrzymać zdrowe oczy i wzrok

Zwyrodnienie plamki żółtej jest chorobą związaną ze starzeniem się, w której część siatkówki zwana plamką jest z czasem uszkodzona. Cynk odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu integralności plamki. Niedobór cynku może również doprowadzić do kurzej ślepoty.

13. Pomaga w prawidłowym rozwoju dzieci

Nawet niewielki niedobór cynku u dzieci może prowadzić do opóźnienia wzrostu i zwiększonej podatności na infekcje. Według badań przeprowadzonych przez University of Colorado School of Medicine na całym świecie ponad pół miliona zgonów dzieci poniżej piątego roku życia jest bezpośrednio przypisywanych niedoborowi cynku. Niedobór cynku we wczesnym dzieciństwie może powodować niski wzrost, opóźnienia poznawcze i motoryczne oraz poważne problemy behawioralne – drażliwość, letarg i depresję.

ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię