Nie żyje Jan Lityński, działacz opozycji w czasach PRL

Screen Shot YouTube Jan Lityński

Nie żyje Jan Lityński, działacz opozycji w czasach PRL, kilkakrotnie aresztowany przez władze komunistyczne, poseł na Sejm kilku kadencji.

Jan Lityński urodził się w 1946 roku w Warszawie, w 1968 roku uczestniczył w protestach po zdjęciu ”Dziadów” Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka z repertuaru Teatru Narodowego. Za udział w studenckich protestach został relegowany ze studiów, 12 marca 1968 aresztowany, skazany wyrokiem sądu na 2,5 roku więzienia, w 1969 roku zwolniony na mocy amnestii.

W 1976 roku brał udział w akcji pomocy dla represjonowanych robotników Ursusa i Radomia. Był współzałożycielem, autorem i redaktorem niezależnych pism: „Biuletynu Informacyjnego” KOR/KSS KOR, „Robotnika” i kwartalnika politycznego „Krytyka”. Od 1977 roku działał w KOR.

W 1980 roku objął funkcję doradcy władz „Solidarności”. W stanie wojennym został internowany do września 1982, następnie aresztowany. Od 1984 roku działał w podziemiu jako członek Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „S” regionu Mazowsze. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

Po 1989 roku Jan Lityński był posłem trzech kadencji, w latach 2010 – 2015 doradca prezydenta RP. W 2006 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

iar

fot.Screen Shot YouTube JL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię