W tym kraju zaszczepieni mają więcej praw

Od wczoraj zaszczepieni Izraelczycy mogą korzystać z hoteli, siłowni i basenów. Od początku marca na liście pojawią się także bary i restauracje. Zielona przepustka uprawnia ich też do odwiedziania miejsc kultu religijnego oraz pójścia na koncert. 

Sklepy, centra handlowe, targowiska i biblioteki są otwarte dla wszystkich Izraelczyków, jednak część miejsc będzie dostępna tylko dla zaszczepionych lub ozdrowieńców.

Prawie 50 proc. populacji, która zdecydowała się zaszczepić przeciwko Covid, otrzyma „zieloną przepustkę” tydzień po drugim szczepieniu. Dostaną ją również ozdrowieńcy, którzy potencjalnie mają odpornośc na tę chorobę. 

Dla pozostałych osób, w tym dzieci poniżej 16 roku życia, które nie kwalifikują się na szczepienia część miejsc pozostanie niedostępna. Niektóre z nich będą osiągalne po okazaniu negatywnego testu na koronawirusa. 

„Zielona przepustka” ma pomoc w ponownym otwarciu gospodarki, jednak przywileje „dla zaszczepionych” budzą wątpliwości natury etycznej.  “Tak będzie wyglądał pierwszy etap powrotu do prawie normalnego życia” – powiedział izraelski minister zdrowia Yuli Edelstein. Przepustka jest wprowadzana za pomocą aplikacji mobilnej, którą jest skanowana przed wejściem np. na basen.

Czytaj również: Antyrasistowskie szkolenie pracowników Coca- Coli. “Mniej biali pracownicy”

Nie wiadomo jeszcze, jak taki system sprawdzi się w Izraelu. Podczas trzech lockdownów często dochodziło do rażących naruszeń przepisów, a wielu sfrustrowanych właścicieli kawiarni i sklepów otwierało je mimo zakazów. Teraz te same firmy będą musiały ekzegwować przepustki.

Ministerstwo Zdrowia obawia się, że może dojść do fałszerstw dokumentacji medycznej. Każdy, kto zostanie przyłapany z podrobionym świadectwem szczepienia, może zostać ukarany grzywną w wysokości 5 000 szekli (około 1500 dolarów).

W Izraelu ponad 4,2 miliona z 9,3 milionów ludzi otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki, z czego 2,8 miliona przyjęło obie dawki. Obecnie około 3 miliony osób w kraju nie kwalifikuje się do szczepienia. Głownie dzieci poniżej 16 roku życia oraz ozdrowieńcy.

AL

Nowa ustawa imigracyjna. Legalny status i obywatelstwo w ciągu 8 lat

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię