Prezydent USA Joe Biden: rzeź Ormian była ludobójstwem

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że „masakry Ormian z 1915 roku, do których doszło w Imperium Osmańskim, były ludobójstwem”. Deklaracja amerykańskiego przywódcy jest historyczna, ponieważ do tej pory Waszyngton unikał jednoznacznego ocenienia tamtych wydarzeń, by nie zaostrzać stosunków z Turcją.

Relacje między oboma krajami – członkami NATO – pozostają od dłuższego czasu napięte. Joe Biden w swoim oświadczeniu wskazał, że nie chce wypominać winy, a uczcić ofiary, by tragedia się nie powtórzyła.

Prezydent USA rozmawiał w piątek z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem i poinformował go o swoich planach dotyczących upamiętnienia 106. rocznicy początku ludobójstwa. Zapewnił go jednocześnie o chęci bliskiej współpracy z Ankarą i zacieśniania ich sojuszu. Joe Biden zaproponował również, by obaj prezydenci spotkali się i porozmawiali osobiście podczas czerwcowego szczytu NATO.

Czytaj również: USA wznawiają szczepienia preparatami Johnson & Johnson

Władze Turcji zareagowały już na deklarację prezydenta USA w sprawie ludobójstwa Ormian. „Nie potrzebujemy, by ktokolwiek nauczał nas o naszej własnej historii. Polityczny oportunizm jest największą zdradą pokoju i sprawiedliwości. Całkowicie odrzucamy to oparte na populizmie oświadczenie” – napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Turcji, Mevlut Cavusoglu. Rzecznik tureckiego prezydenta powiedział również, że Stany Zjednoczone same powinny przyjrzeć się swojej przeszłości.

Za oświadczenie Joe Bidena podziękował premier Armenii Nikol Paszinian.

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię