Duda: Uchwalenie Konstytucji 3 maja było dowodem, że Rzeczpospolita jest w pełni sił

fot. @Kancelaria Prezydenta RP

Uchwalenie pierwszej w Europie, a drugiej w świecie konstytucji było dowodem, że Rzeczpospolita jest w pełni sił i jest gotowa żyć, i rozwijać się zgodnie z rytmem nowoczesności – powiedział prezydent Andrzej Duda.

W przemówieniu otwierającym uroczyste zgromadzenie parlamentarzystów Polski i Litwy z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja prezydent podkreślał znaczenie tego aktu prawnego dla Polski. „Z kraju, który przez niektórych postrzegany był jako peryferyjny, stała się prekursorem przełomowych zmian, wprowadzających nowych porządek ustrojowy i społeczny, odpowiadających duchowi czasu i wyzwaniom historii” – mówił Andrzej Duda.

„Konstytucja 3 maja już na zawsze zapisała się jako wspaniały wzorzec uniwersalnych wartości, jako jedno z najważniejszych dokonań ludzkiego umysłu i dążeń do zbudowania jak najdoskonalszej wspólnoty politycznej” – dodał prezydent.

W uroczystym zgromadzeniu parlamentarzystów Polski i Litwy wziął udział także prezydent Litwy Gitanas Nauseda. W związku z pandemią zgromadzenie przeprowadzono z zachowaniem zasad sanitarnych. Posłowie litewscy obecni w Seimasie w Wilnie łączyli się z polskim Sejmem za pomocą łącza satelitarnego. Liczba polskich parlamentarzystów obecnych w Sejmie była ograniczona do reprezentacji klubów proporcjonalnej do ich wielkości.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię